AEG LR7A70600
Brand: AEG
Price: €674,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 5534ecc9-e5ba-4d38-a844-c0ec67ac62d0
Description
Listed on idealo: 2025
Series: AEG Serie 7000
Colour: White
Door Colour: Black
Energy Consumption kWh: 36
Capacity: 10 kg
Eco Programme Duration: 3:58 h
Water Consumption: 49 Litres
Spin Efficiency: A
Noise Level Spinning: 72 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: A
Spin Speed (rpm): 1,600 rpm
Wash Time: 238 min
Connected Load: 2,100 Watt
Mains Fuse: 10 A
Functions: Reload Function, Automatic Load Detection, Anti-Crease, Delay Start Timer
Features: Honeycomb Drum, 3 Detergent Chambers
Safety Feature: AquaStop
Operation: Electronic Single-Button Operation
Display: LED
Display Status: Temperature Display, Remaining Time Indicator
Manufacturer Specific Features: ProSense, ProSteam
Types: Freestanding, Side-by-Side Capable, Installation height from 85 cm upwards, Detachable Top, Stackable
Engine Type: Inverter Motor
Wash Programs: Sports/Outdoor, Standard Program, Eco / Energy Saving, Cotton, Easy Care, Delicates, Wool, Towel, Refresh, Starching, Rinse/Spin/Drain
Height: 84.7 cm
Width: 59.7 cm
Depth: 66 cm
Weight: 83.5 kg
Specifications
| Product Type | Front-Loading Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2025 |
| Series | AEG Serie 7000 |
| Colour | White |
| Door Colour | Black |
| Energy Consumption kWh | 36 |
| Capacity | 10 kg |
| Eco Programme Duration | 3:58 h |
| Water Consumption | 49 Litres |
| Spin Efficiency | A |
| Noise Level Spinning | 72 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | A |
| Spin Speed (rpm) | 1,600 rpm |
| Wash Time | 238 min |
| Connected Load | 2,100 Watt |
| Mains Fuse | 10 A |
| Functions | Reload Function, Automatic Load Detection, Anti-Crease, Delay Start Timer |
| Features | Honeycomb Drum, 3 Detergent Chambers |
| Safety Feature | AquaStop |
| Operation | Electronic Single-Button Operation |
| Display | LED |
| Display Status | Temperature Display, Remaining Time Indicator |
| Manufacturer Specific Features | ProSense, ProSteam |
| Types | Freestanding, Side-by-Side Capable, Installation height from 85 cm upwards, Detachable Top, Stackable |
| Engine Type | Inverter Motor |
| Wash Programs | Sports/Outdoor, Standard Program, Eco / Energy Saving, Cotton, Easy Care, Delicates, Wool, Towel, Refresh, Starching, Rinse/Spin/Drain |
| Height | 84.7 cm |
| Width | 59.7 cm |
| Depth | 66 cm |
| Weight | 83.5 kg |
Reviews
Super satisfied 😊
Spot on mate, spot on
Speedy delivery, impeccable condition
10/10 would buy again
Just brilliant
Fantastic quality, unbeatable price!
Perfect 👍
Everything came perfectly packaged
Super satisfied 😊
Absolutely brilliant!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.