AEG LR7E70688
Brand: AEG
Price: €571,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 1297a848-18bb-4af8-8a9f-a22dc5ad6b0e
Description
Listed on idealo: 2023
Series: AEG Lavamat
Colour: White
Door Colour: Black
Household Size: Medium Household (3 - 4 persons)
Energy Rating: A
Energy Consumption kWh: 42
Capacity: 8 kg
Water Consumption: 42 Litres
Noise Level Spinning: 75 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: B
Spin Speed (rpm): 1,600 rpm
Wash Time: 215 min
Connected Load: 2,200 Watt
Mains Fuse: 10 A
Functions: Reload Function, Automatic Load Detection, Anti-Crease, End Time Selection
Features: 4 Detergent Chambers, Honeycomb Drum
Safety Features: AquaStop, Child Lock, Water Protection System
Operation: Electronic Single-Button Operation, Touch Control
Display Status: Temperature Display, Spin Speed Indicator, Remaining Time Indicator
Manufacturer Specific Features: ProSteam, ProTex, ProSense, AquaControl, Aqua-Alarm
Types: Freestanding, Installation height from 85 cm upwards
Door Hinging: Left
Engine Type: Inverter Motor
Wash Programs: Wool, Standard Program, Rinse/Spin/Drain, Sports/Outdoor, Special Program, Quick Program, Easy Care, Handwash, Extra Rinse, Eco / Energy Saving, Refresh, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Steam, Variable Wash Time
Height: 84.7 cm
Width: 59.7 cm
Depth: 66 cm
Specifications
| Product Type | Front-Loading Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2023 |
| Series | AEG Lavamat |
| Colour | White |
| Door Colour | Black |
| Household Size | Medium Household (3 - 4 persons) |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption kWh | 42 |
| Capacity | 8 kg |
| Water Consumption | 42 Litres |
| Noise Level Spinning | 75 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | B |
| Spin Speed (rpm) | 1,600 rpm |
| Wash Time | 215 min |
| Connected Load | 2,200 Watt |
| Mains Fuse | 10 A |
| Functions | Reload Function, Automatic Load Detection, Anti-Crease, End Time Selection |
| Features | 4 Detergent Chambers, Honeycomb Drum |
| Safety Features | AquaStop, Child Lock, Water Protection System |
| Operation | Electronic Single-Button Operation, Touch Control |
| Display Status | Temperature Display, Spin Speed Indicator, Remaining Time Indicator |
| Manufacturer Specific Features | ProSteam, ProTex, ProSense, AquaControl, Aqua-Alarm |
| Types | Freestanding, Installation height from 85 cm upwards |
| Door Hinging | Left |
| Engine Type | Inverter Motor |
| Wash Programs | Wool, Standard Program, Rinse/Spin/Drain, Sports/Outdoor, Special Program, Quick Program, Easy Care, Handwash, Extra Rinse, Eco / Energy Saving, Refresh, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Steam, Variable Wash Time |
| Height | 84.7 cm |
| Width | 59.7 cm |
| Depth | 66 cm |
Reviews
Very happy with this purchase
Very happy with this purchase
Amazing value!
Top quality stuff, will order again
Best purchase I've made in ages
Very happy indeed 👍
Seriously good value
100% would buy again
Does the job
⭐⭐⭐⭐⭐
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.