AEG LR7E75699
Brand: AEG
Price: €656,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: bd51afc1-9215-4483-bc33-30a429d563f9
Description
Listed on idealo: 2023
Series: AEG Serie 7000
Colour: White
Door Colour: Black
Household Size: Large Household (5+ persons)
Noise Level: Normal
Energy Rating: A
Energy Consumption kWh: 49
Capacity: 9 kg
Water Consumption: 46 Litres
Spin Efficiency: B
Noise Level Spinning: 76 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: B
Spin Speed (rpm): 1,600 rpm
Wash Time: 220 min
Connected Load: 2,100 Watt
Functions: End Time Selection, Seperate Temperature Selection, Variable Spin Speed
Features: Start/Pause Button
Safety Features: AquaStop, Water Protection System
Operation: Electronic Single-Button Operation, Touch Control
Display Status: Program Length
Manufacturer Specific Features: ProSteam
Type: Freestanding
Door Hinging: Left
Drum Material: Stainless Steel
Engine Type: Inverter Motor
Wash Programs: Wool, Sports/Outdoor, Standard Program, Rinse/Spin/Drain, Eco / Energy Saving, Mixed Load, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Pre Wash, Special Program, Quick Program, Steam
Height: 85 cm
Depth with door closed: 66 cm
Weight: 76.5 kg
Specifications
| Product Type | Front-Loading Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2023 |
| Series | AEG Serie 7000 |
| Colour | White |
| Door Colour | Black |
| Household Size | Large Household (5+ persons) |
| Noise Level | Normal |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption kWh | 49 |
| Capacity | 9 kg |
| Water Consumption | 46 Litres |
| Spin Efficiency | B |
| Noise Level Spinning | 76 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | B |
| Spin Speed (rpm) | 1,600 rpm |
| Wash Time | 220 min |
| Connected Load | 2,100 Watt |
| Functions | End Time Selection, Seperate Temperature Selection, Variable Spin Speed |
| Features | Start/Pause Button |
| Safety Features | AquaStop, Water Protection System |
| Operation | Electronic Single-Button Operation, Touch Control |
| Display Status | Program Length |
| Manufacturer Specific Features | ProSteam |
| Type | Freestanding |
| Door Hinging | Left |
| Drum Material | Stainless Steel |
| Engine Type | Inverter Motor |
| Wash Programs | Wool, Sports/Outdoor, Standard Program, Rinse/Spin/Drain, Eco / Energy Saving, Mixed Load, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Pre Wash, Special Program, Quick Program, Steam |
| Height | 85 cm |
| Depth with door closed | 66 cm |
| Weight | 76.5 kg |
Reviews
Amazing 👌
Does the job
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.