AEG LR7GA49FL
Brand: AEG
Price: €584,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: ef216c56-5379-454b-8f96-6c3b4be8ce42
Description
Listed on idealo: 2025
Series: AEG Serie 7000
Colour: White
Door Colour: Black
Household Size: Large Household (5+ persons)
Energy Consumption kWh: 39
Capacity: 9 kg
Eco Programme Duration: 3:48 h
Water Consumption: 45 Litres
Spin Efficiency: B
Noise Level Spinning: 74 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: B
Spin Speed (rpm): 1,400 rpm
Wash Time: 228 min
Connected Load: 1,900 Watt
Mains Fuse: 10 A
Functions: Automatic Load Detection, End Time Selection
Features: Honeycomb Drum
Safety Features: AquaStop, Water Protection System
Display: LED
Display Status: Spin Speed Indicator
Manufacturer Specific Features: ProSteam, AquaControl
Types: Freestanding, Side-by-Side Capable, Installation height from 85 cm upwards, Stackable
Door Hinging: Left
Engine Type: Inverter Motor
Wash Programs: Eco / Energy Saving, Cotton, Easy Care, Delicates, Wool, Handwash, Refresh, Sports/Outdoor, Rinse/Spin/Drain, Extra Rinse
Height: 84.7 cm
Width: 59.6 cm
Depth: 60.2 cm
Weight: 74.5 kg
Specifications
| Product Types | Smart Washing Machine, Front-Loading Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2025 |
| Series | AEG Serie 7000 |
| Colour | White |
| Door Colour | Black |
| Household Size | Large Household (5+ persons) |
| Energy Consumption kWh | 39 |
| Capacity | 9 kg |
| Eco Programme Duration | 3:48 h |
| Water Consumption | 45 Litres |
| Spin Efficiency | B |
| Noise Level Spinning | 74 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | B |
| Spin Speed (rpm) | 1,400 rpm |
| Wash Time | 228 min |
| Connected Load | 1,900 Watt |
| Mains Fuse | 10 A |
| Functions | Automatic Load Detection, End Time Selection |
| Features | Honeycomb Drum |
| Safety Features | AquaStop, Water Protection System |
| Display | LED |
| Display Status | Spin Speed Indicator |
| Manufacturer Specific Features | ProSteam, AquaControl |
| Types | Freestanding, Side-by-Side Capable, Installation height from 85 cm upwards, Stackable |
| Door Hinging | Left |
| Engine Type | Inverter Motor |
| Wash Programs | Eco / Energy Saving, Cotton, Easy Care, Delicates, Wool, Handwash, Refresh, Sports/Outdoor, Rinse/Spin/Drain, Extra Rinse |
| Height | 84.7 cm |
| Width | 59.6 cm |
| Depth | 60.2 cm |
| Weight | 74.5 kg |
Reviews
Solid product, arrived quickly
Delivered when promised... very satisfied
Spot on
Perfect 👍
Everything came perfectly packaged
Perfect! Exactly what I needed
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Does the job perfectly... will be ordering more
Perfect! Exactly what I needed
Every penny well spent
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.