AEG LR8BI7480
Brand: AEG
Price: €809,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 1f2a6444-2441-493a-87e8-bbfb18c97c38
Description
Listed on idealo: 2023
Series: AEG Serie 8000
Colour: White
Door Colour: Black
Household Size: Medium Household (3 - 4 persons)
Noise Level: Quiet
Energy Rating: A
Energy Consumption kWh: 47
Capacity: 8 kg
Water Consumption: 44 Litres
Noise Level Spinning: 68 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: A
Spin Speed (rpm): 1,400 rpm
Wash Time: 200 min
Connected Load: 2,100 Watt
Functions: Automatic Load Detection, Delay Start Timer, Anti-Crease, Reload Function
Features: 3 Detergent Chambers, Liquid Detergent Regulation
Safety Features: Imbalance Control, Water Protection System, Child Lock
Operation: Electronic Single-Button Operation, Touch Control
Display: LED
Display Status: Remaining Time Indicator, Programme Progress Indicator
Manufacturer Specific Features: ÖKOMix, AquaStop, ProSteam, ProSense, AquaControl
Types: Freestanding, Installation height from 85 cm upwards, Built-in
Door Hinging: Left, Reversible
Engine Type: Inverter Motor
Wash Programs: Standard Program, Rinse/Spin/Drain, Special Program, Quick Program, Eco / Energy Saving, Variable Wash Time, Stains/Intensive, Refresh, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Extra Rinse
Height: 81.9 cm
Width: 59.6 cm
Depth: 55.3 cm
Weight: 73.5 kg
Specifications
| Product Type | Integrated Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2023 |
| Series | AEG Serie 8000 |
| Colour | White |
| Door Colour | Black |
| Household Size | Medium Household (3 - 4 persons) |
| Noise Level | Quiet |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption kWh | 47 |
| Capacity | 8 kg |
| Water Consumption | 44 Litres |
| Noise Level Spinning | 68 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | A |
| Spin Speed (rpm) | 1,400 rpm |
| Wash Time | 200 min |
| Connected Load | 2,100 Watt |
| Functions | Automatic Load Detection, Delay Start Timer, Anti-Crease, Reload Function |
| Features | 3 Detergent Chambers, Liquid Detergent Regulation |
| Safety Features | Imbalance Control, Water Protection System, Child Lock |
| Operation | Electronic Single-Button Operation, Touch Control |
| Display | LED |
| Display Status | Remaining Time Indicator, Programme Progress Indicator |
| Manufacturer Specific Features | ÖKOMix, AquaStop, ProSteam, ProSense, AquaControl |
| Types | Freestanding, Installation height from 85 cm upwards, Built-in |
| Door Hinging | Left, Reversible |
| Engine Type | Inverter Motor |
| Wash Programs | Standard Program, Rinse/Spin/Drain, Special Program, Quick Program, Eco / Energy Saving, Variable Wash Time, Stains/Intensive, Refresh, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Extra Rinse |
| Height | 81.9 cm |
| Width | 59.6 cm |
| Depth | 55.3 cm |
| Weight | 73.5 kg |
Reviews
Does exactly what it should
Ordering more for friends
Fantastic product, really impressed
Super satisfied 😊
Spot on mate, spot on
Arrived safe and sound, very pleased
Second purchase already! Love it
No issues whatsoever
Does the job
Exceeds expectations
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.