AEG LR8D80609
Brand: AEG
Price: €827,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: bed97fd1-e49b-4c70-acf8-f5866baf33e9
Description
Listed on idealo: 2023
Series: AEG Serie 8000
Colour: White
Door Colour: Black
Household Size: Large Household (5+ persons)
Noise Level: Normal
Energy Rating: A
Energy Consumption kWh: 51
Capacity: 10 kg
Water Consumption: 47 Litres
Noise Level Spinning: 76 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: B
Spin Speed (rpm): 1,600 rpm
Wash Time: 238 min
Connected Load: 2,100 Watt
Functions: Automatic Load Detection, End Time Selection, Automatic Detergent Dispenser, Anti-Crease, Seperate Temperature Selection, Variable Spin Speed, No Spin/Rinse Hold, Reload Function
Features: Start/Pause Button, Water Meter, Adjustable Feet
Safety Features: AquaStop, Foam Recognition, Child Lock
Operation: Electronic Single-Button Operation, Touch Control
Display Status: Dosage, Remaining Time Indicator, Programme Progress Indicator
Manufacturer Specific Features: ProSteam, ProSense, ÖKOMix, AutoDose
Types: Freestanding, Installation height from 85 cm upwards
Door Hinging: Left
Drum Material: Stainless Steel
Engine Type: Inverter Motor
Wash Programs: Standard Program, Rinse/Spin/Drain, Special Program, Quick Program, Eco / Energy Saving, Wool, Pre Wash, Sports/Outdoor, Stains/Intensive, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Steam, Extra Rinse, Water Plus, Cold Wash
Height: 84.7 cm
Width: 59.7 cm
Depth: 63.1 cm
Depth with door closed: 66 cm
Weight: 81.5 kg
Smart Home: Wi-Fi, Control via Smartphone
Specifications
| Product Types | Front-Loading Washing Machine, Smart Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2023 |
| Series | AEG Serie 8000 |
| Colour | White |
| Door Colour | Black |
| Household Size | Large Household (5+ persons) |
| Noise Level | Normal |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption kWh | 51 |
| Capacity | 10 kg |
| Water Consumption | 47 Litres |
| Noise Level Spinning | 76 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | B |
| Spin Speed (rpm) | 1,600 rpm |
| Wash Time | 238 min |
| Connected Load | 2,100 Watt |
| Functions | Automatic Load Detection, End Time Selection, Automatic Detergent Dispenser, Anti-Crease, Seperate Temperature Selection, Variable Spin Speed, No Spin/Rinse Hold, Reload Function |
| Features | Start/Pause Button, Water Meter, Adjustable Feet |
| Safety Features | AquaStop, Foam Recognition, Child Lock |
| Operation | Electronic Single-Button Operation, Touch Control |
| Display Status | Dosage, Remaining Time Indicator, Programme Progress Indicator |
| Manufacturer Specific Features | ProSteam, ProSense, ÖKOMix, AutoDose |
| Types | Freestanding, Installation height from 85 cm upwards |
| Door Hinging | Left |
| Drum Material | Stainless Steel |
| Engine Type | Inverter Motor |
| Wash Programs | Standard Program, Rinse/Spin/Drain, Special Program, Quick Program, Eco / Energy Saving, Wool, Pre Wash, Sports/Outdoor, Stains/Intensive, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Steam, Extra Rinse, Water Plus, Cold Wash |
| Height | 84.7 cm |
| Width | 59.7 cm |
| Depth | 63.1 cm |
| Depth with door closed | 66 cm |
| Weight | 81.5 kg |
| Smart Home | Wi-Fi, Control via Smartphone |
Reviews
Honestly fantastic
Works great, super happy!
Fast delivery, excellent item
Excellent stuff
100% would recommend
Works great, good price
Works great, super happy!
Quality is excellent. Worth every penny
Quality is top tier
Can't believe the quality... honestly best buy I've made
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.