AEG LR8E70608
Brand: AEG
Price: €755,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 07d35138-0c8d-42d3-90f5-b94d96ee89a2
Description
Listed on idealo: 2024
Series: AEG EcoLine, AEG Serie 8000
Colour: White
Door Colour: Black
Household Size: Large Household (5+ persons)
Energy Rating: A
Energy Consumption kWh: 38
Capacity: 10 kg
Water Consumption: 50 Litres
Spin Efficiency: A
Noise Level Spinning: 72 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: A
Spin Speed (rpm): 1,600 rpm
Wash Time: 238 min
Connected Load: 2,100 Watt
Functions: Automatic Load Detection, Anti-Crease, Reload Function, End Time Selection
Features: 4 Detergent Chambers
Safety Features: AquaStop, Water Protection System, Child Lock
Operation: Electronic Single-Button Operation, Touch Control
Display: LED
Display Status: Remaining Time Indicator
Manufacturer Specific Features: DirectSpray, Woolmark Green
Types: Freestanding, Installation height from 85 cm upwards
Door Hinging: Left
Engine Type: Inverter Motor
Wash Programs: Stains/Intensive, Standard Program, Special Program, Rinse/Spin/Drain, Quick Program, Eco / Energy Saving, Steam, Sports/Outdoor, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Extra Rinse, Variable Wash Time
Height: 84.7 cm
Width: 59.7 cm
Depth: 66 cm
Weight: 86.5 kg
Smart Home: Wi-Fi, Control via Smartphone, Compatible with Google Assistant
Specifications
| Product Types | Front-Loading Washing Machine, Smart Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2024 |
| Series | AEG EcoLine, AEG Serie 8000 |
| Colour | White |
| Door Colour | Black |
| Household Size | Large Household (5+ persons) |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption kWh | 38 |
| Capacity | 10 kg |
| Water Consumption | 50 Litres |
| Spin Efficiency | A |
| Noise Level Spinning | 72 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | A |
| Spin Speed (rpm) | 1,600 rpm |
| Wash Time | 238 min |
| Connected Load | 2,100 Watt |
| Functions | Automatic Load Detection, Anti-Crease, Reload Function, End Time Selection |
| Features | 4 Detergent Chambers |
| Safety Features | AquaStop, Water Protection System, Child Lock |
| Operation | Electronic Single-Button Operation, Touch Control |
| Display | LED |
| Display Status | Remaining Time Indicator |
| Manufacturer Specific Features | DirectSpray, Woolmark Green |
| Types | Freestanding, Installation height from 85 cm upwards |
| Door Hinging | Left |
| Engine Type | Inverter Motor |
| Wash Programs | Stains/Intensive, Standard Program, Special Program, Rinse/Spin/Drain, Quick Program, Eco / Energy Saving, Steam, Sports/Outdoor, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Extra Rinse, Variable Wash Time |
| Height | 84.7 cm |
| Width | 59.7 cm |
| Depth | 66 cm |
| Weight | 86.5 kg |
| Smart Home | Wi-Fi, Control via Smartphone, Compatible with Google Assistant |
Reviews
Top quality stuff, will order again
Very happy indeed 👍
Fast delivery, product is solid
⭐⭐⭐⭐⭐
Perfect! 10/10 ⭐
Great value for money
Fantastic product, really impressed
Even better than I thought
Top quality
😍 Love it
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.