AEG LR9W80600
Brand: AEG
Price: €809,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: d2e18b57-8672-4aaa-8b82-8283dd133c96
Description
Listed on idealo: 2023
Series: AEG Serie 9000
Colour: White
Door Colour: Black
Household Size: Large Household (5+ persons)
Noise Level: Normal
Energy Rating: A
Energy Consumption kWh: 41
Capacity: 10 kg
Water Consumption: 47 Litres
Noise Level Spinning: 76 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: B
Spin Speed (rpm): 1,600 rpm
Wash Time: 238 min
Wash Time (express): 20 min
Connected Load: 2,200 Watt
Functions: Automatic Load Detection, Anti-Crease, Delay Start Timer, Reload Function, Water Pre-Hardening
Features: Internal Drum Lighting
Safety Features: Water Protection System, Child Lock
Operation: Electronic Single-Button Operation, Touch Control
Display: LED
Display Status: Spin Speed Indicator, Remaining Time Indicator, Temperature Display, Programme Progress Indicator
Manufacturer Specific Features: SoftWater, ProTex, ProSteam, ÖKOMix, DirectSpray, AutoDose, AquaControl
Types: Freestanding, Installation height from 85 cm upwards
Door Hinging: Left
Wash Programs: Wool, Standard Program, Rinse/Spin/Drain, Sports/Outdoor, Special Program, Quick Program, Easy Care, Handwash, Extra Rinse, Eco / Energy Saving, Refresh, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Steam
Height: 84.7 cm
Width: 59.7 cm
Depth: 66 cm
Weight: 80.5 kg
Smart Home: Control via Smartphone, Wi-Fi
Specifications
| Product Types | Front-Loading Washing Machine, Smart Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2023 |
| Series | AEG Serie 9000 |
| Colour | White |
| Door Colour | Black |
| Household Size | Large Household (5+ persons) |
| Noise Level | Normal |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption kWh | 41 |
| Capacity | 10 kg |
| Water Consumption | 47 Litres |
| Noise Level Spinning | 76 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | B |
| Spin Speed (rpm) | 1,600 rpm |
| Wash Time | 238 min |
| Wash Time (express) | 20 min |
| Connected Load | 2,200 Watt |
| Functions | Automatic Load Detection, Anti-Crease, Delay Start Timer, Reload Function, Water Pre-Hardening |
| Features | Internal Drum Lighting |
| Safety Features | Water Protection System, Child Lock |
| Operation | Electronic Single-Button Operation, Touch Control |
| Display | LED |
| Display Status | Spin Speed Indicator, Remaining Time Indicator, Temperature Display, Programme Progress Indicator |
| Manufacturer Specific Features | SoftWater, ProTex, ProSteam, ÖKOMix, DirectSpray, AutoDose, AquaControl |
| Types | Freestanding, Installation height from 85 cm upwards |
| Door Hinging | Left |
| Wash Programs | Wool, Standard Program, Rinse/Spin/Drain, Sports/Outdoor, Special Program, Quick Program, Easy Care, Handwash, Extra Rinse, Eco / Energy Saving, Refresh, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Steam |
| Height | 84.7 cm |
| Width | 59.7 cm |
| Depth | 66 cm |
| Weight | 80.5 kg |
| Smart Home | Control via Smartphone, Wi-Fi |
Reviews
Exactly what I needed, thanks!
Such good value... impressed
Everything came perfectly packaged
Legit so good
Thanks for getting it here so quick
Just brilliant
Quality and price are unbeatable
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
Thanks for getting it here so quick
Amazing value!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.