AEG LR9W80609
Brand: AEG
Price: €1.072,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 97de80ca-2f5e-4ec0-a417-d6dd06f307f5
Description
Listed on idealo: 2023
Series: AEG Serie 9000
Colour: White
Door Colour: Black
Household Size: Large Household (5+ persons)
Noise Level: Normal
Energy Rating: A
Energy Consumption kWh: 41
Capacity: 10 kg
Water Consumption: 47 Litres
Noise Level Spinning: 76 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: B
Spin Speed (rpm): 1,600 rpm
Wash Time: 238 min
Connected Load: 2,100 Watt
Mains Fuse: 10 A
Functions: Automatic Load Detection, Anti-Crease, End Time Selection, End of Programme Signal, Water Pre-Hardening, Variable Spin Speed
Features: Start/Pause Button, Internal Drum Lighting, Adjustable Feet
Safety Features: AquaStop, Water Protection System, Foam Recognition, Child Lock
Operation: Electronic Single-Button Operation, Touch Control
Display Status: Spin Speed Indicator, Remaining Time Indicator, Temperature Display, Programme Progress Indicator
Manufacturer Specific Features: SoftWater, AquaControl
Types: Freestanding, Installation height from 85 cm upwards
Door Hinging: Left
Drum Material: Stainless Steel
Engine Type: Inverter Motor
Wash Programs: Standard Program, Rinse/Spin/Drain, Special Program, Quick Program, Eco / Energy Saving, Wool, Pre Wash, Sports/Outdoor, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Variable Wash Time, Extra Rinse, Water Plus, Steam, Cold Wash
Height: 84.7 cm
Width: 59.7 cm
Depth: 63.1 cm
Depth with door closed: 66 cm
Weight: 80.5 kg
Smart Home: Wi-Fi, Control via Smartphone
Specifications
| Product Types | Front-Loading Washing Machine, Smart Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2023 |
| Series | AEG Serie 9000 |
| Colour | White |
| Door Colour | Black |
| Household Size | Large Household (5+ persons) |
| Noise Level | Normal |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption kWh | 41 |
| Capacity | 10 kg |
| Water Consumption | 47 Litres |
| Noise Level Spinning | 76 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | B |
| Spin Speed (rpm) | 1,600 rpm |
| Wash Time | 238 min |
| Connected Load | 2,100 Watt |
| Mains Fuse | 10 A |
| Functions | Automatic Load Detection, Anti-Crease, End Time Selection, End of Programme Signal, Water Pre-Hardening, Variable Spin Speed |
| Features | Start/Pause Button, Internal Drum Lighting, Adjustable Feet |
| Safety Features | AquaStop, Water Protection System, Foam Recognition, Child Lock |
| Operation | Electronic Single-Button Operation, Touch Control |
| Display Status | Spin Speed Indicator, Remaining Time Indicator, Temperature Display, Programme Progress Indicator |
| Manufacturer Specific Features | SoftWater, AquaControl |
| Types | Freestanding, Installation height from 85 cm upwards |
| Door Hinging | Left |
| Drum Material | Stainless Steel |
| Engine Type | Inverter Motor |
| Wash Programs | Standard Program, Rinse/Spin/Drain, Special Program, Quick Program, Eco / Energy Saving, Wool, Pre Wash, Sports/Outdoor, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Variable Wash Time, Extra Rinse, Water Plus, Steam, Cold Wash |
| Height | 84.7 cm |
| Width | 59.7 cm |
| Depth | 63.1 cm |
| Depth with door closed | 66 cm |
| Weight | 80.5 kg |
| Smart Home | Wi-Fi, Control via Smartphone |
Reviews
Can't believe the quality... honestly best buy I've made
Exactly what I was looking for
Can't believe the quality... honestly best buy I've made
Fast delivery, product is solid
Got it super fast! Very happy
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
Does the job perfectly... will be ordering more
Can't find any faults
Speedy delivery, impeccable condition
Perfect! Exactly what I needed
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.