AEG LR9WSP1609
Brand: AEG
Price: €953,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: f14263d2-6fe5-4526-9065-8e4f938ff6b8
Description
Listed on idealo: 2023
Series: AEG Serie 9000
Colour: White
Door Colour: Black
Household Size: Large Household (5+ persons)
Noise Level: Normal
Energy Rating: A
Energy Consumption kWh: 41
Capacity: 10 kg
Water Consumption: 47 Litres
Noise Level Spinning: 76 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: B
Spin Speed (rpm): 1,600 rpm
Wash Time: 238 min
Connected Load: 2,100 Watt
Functions: Automatic Load Detection, Anti-Crease, End Time Selection, Reload Function
Features: Internal Drum Lighting
Safety Features: Water Protection System, Child Lock
Operation: Electronic Single-Button Operation, Touch Control
Display Status: Remaining Time Indicator, Temperature Display, Spin Speed Indicator
Manufacturer Specific Features: AquaStop, DirectSpray
Types: Freestanding, Installation height from 85 cm upwards
Door Hinging: Left
Engine Type: Inverter Motor
Wash Programs: Standard Program, Rinse/Spin/Drain, Special Program, Quick Program, Eco / Energy Saving, Steam, Extra Rinse, Variable Wash Time
Height: 84.7 cm
Width: 59.7 cm
Depth: 66 cm
Weight: 81.5 kg
Smart Home: Wi-Fi, Compatible with Google Assistant
Specifications
| Product Types | Front-Loading Washing Machine, Smart Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2023 |
| Series | AEG Serie 9000 |
| Colour | White |
| Door Colour | Black |
| Household Size | Large Household (5+ persons) |
| Noise Level | Normal |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption kWh | 41 |
| Capacity | 10 kg |
| Water Consumption | 47 Litres |
| Noise Level Spinning | 76 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | B |
| Spin Speed (rpm) | 1,600 rpm |
| Wash Time | 238 min |
| Connected Load | 2,100 Watt |
| Functions | Automatic Load Detection, Anti-Crease, End Time Selection, Reload Function |
| Features | Internal Drum Lighting |
| Safety Features | Water Protection System, Child Lock |
| Operation | Electronic Single-Button Operation, Touch Control |
| Display Status | Remaining Time Indicator, Temperature Display, Spin Speed Indicator |
| Manufacturer Specific Features | AquaStop, DirectSpray |
| Types | Freestanding, Installation height from 85 cm upwards |
| Door Hinging | Left |
| Engine Type | Inverter Motor |
| Wash Programs | Standard Program, Rinse/Spin/Drain, Special Program, Quick Program, Eco / Energy Saving, Steam, Extra Rinse, Variable Wash Time |
| Height | 84.7 cm |
| Width | 59.7 cm |
| Depth | 66 cm |
| Weight | 81.5 kg |
| Smart Home | Wi-Fi, Compatible with Google Assistant |
Reviews
Even better than I thought
Just brilliant
10/10 would buy again
Top quality stuff, will order again
Perfect 👍
Amazing value!
Fast delivery, product is solid
Perfect! Exactly what I needed
Fantastic, ordering more!
Love how well made this is. Already recommended to my family.
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.