AEG LSR6F70269
Brand: AEG
Price: €737,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 8af8e594-ac95-4416-b7a1-756047fbf575
Description
Listed on idealo: 2024
Series: AEG Serie 6000
Colour: White
Door Colour: White
Household Size: Small Household (1 - 2 persons)
Energy Rating: B
Energy Consumption kWh: 48
Capacity: 6 kg
Eco Programme Duration: 3:17 h
Water Consumption: 40 Litres
Spin Efficiency: B
Noise Level Spinning: 72 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: A
Spin Speed (rpm): 1,200 rpm
Connected Load: 1,900 Watt
Functions: Automatic Load Detection, Delay Start Timer
Features: 3 Detergent Chambers, Liquid Detergent Regulation
Safety Feature: Child Lock
Display: LED
Display Status: Remaining Time Indicator, Spin Speed Indicator
Manufacturer Specific Features: AquaControl, Woolmark Blue, ProSense
Types: Freestanding, Installation height from 85 cm upwards
Door Hinging: Left
Engine Type: Inverter Motor
Wash Programs: Standard Program, Easy Iron, Sports/Outdoor, Wool, Dark Wash/Jeans Cycle, Special Program, Rinse/Spin/Drain, Quick Program, Eco / Energy Saving, Variable Wash Time, Down, Stains/Intensive, Extra Rinse, Allergy/Antibacterial/Hygiene
Height: 84.3 cm
Width: 59.5 cm
Depth: 37.2 cm
Porthole Door: 30 cm
Specifications
| Product Type | Front-Loading Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2024 |
| Series | AEG Serie 6000 |
| Colour | White |
| Door Colour | White |
| Household Size | Small Household (1 - 2 persons) |
| Energy Rating | B |
| Energy Consumption kWh | 48 |
| Capacity | 6 kg |
| Eco Programme Duration | 3:17 h |
| Water Consumption | 40 Litres |
| Spin Efficiency | B |
| Noise Level Spinning | 72 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | A |
| Spin Speed (rpm) | 1,200 rpm |
| Connected Load | 1,900 Watt |
| Functions | Automatic Load Detection, Delay Start Timer |
| Features | 3 Detergent Chambers, Liquid Detergent Regulation |
| Safety Feature | Child Lock |
| Display | LED |
| Display Status | Remaining Time Indicator, Spin Speed Indicator |
| Manufacturer Specific Features | AquaControl, Woolmark Blue, ProSense |
| Types | Freestanding, Installation height from 85 cm upwards |
| Door Hinging | Left |
| Engine Type | Inverter Motor |
| Wash Programs | Standard Program, Easy Iron, Sports/Outdoor, Wool, Dark Wash/Jeans Cycle, Special Program, Rinse/Spin/Drain, Quick Program, Eco / Energy Saving, Variable Wash Time, Down, Stains/Intensive, Extra Rinse, Allergy/Antibacterial/Hygiene |
| Height | 84.3 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 37.2 cm |
| Porthole Door | 30 cm |
Reviews
Love how well made this is. Already recommended to my family.
Exactly what I was looking for
Fast delivery, product is solid
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
Top quality
Arrived safe and sound, very pleased
Got it super fast! Very happy
Absolutely brilliant!
Legit so good
Exactly as the description, cheers!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.