AEG LSR6F75470
Brand: AEG
Price: €735,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: c5d4cd7c-c1e7-41b5-bf06-996fc2133e2a
Description
Listed on idealo: 2024
Series: AEG Lavamat
Colour: White
Door Colour: Black
Household Size: Medium Household (3 - 4 persons)
Energy Rating: B
Energy Consumption kWh: 52
Capacity: 7 kg
Water Consumption: 45 Litres
Spin Efficiency: B
Noise Level Spinning: 75 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: B
Spin Speed (rpm): 1,400 rpm
Drum Volume: 50 Litres
Wash Time: 205 min
Connected Load: 2,100 Watt
Functions: Delay Start Timer, Automatic Load Detection
Features: 3 Detergent Chambers, Liquid Detergent Regulation
Safety Features: Child Lock, AquaStop
Operation: Electronic Single-Button Operation, Touch Control
Display: LED
Display Status: Remaining Time Indicator, Start Time, Dosage, Spin Speed Indicator
Manufacturer Specific Features: AquaControl, Woolmark Blue, ProSense
Types: Freestanding, Installation height from 85 cm upwards
Door Hinging: Left
Engine Type: Inverter Motor
Wash Programs: Easy Iron, Sports/Outdoor, Wool, Easy Care, Extra Rinse, Standard Program, Special Program, Eco / Energy Saving, Rinse/Spin/Drain, Quick Program, Down, Dark Wash/Jeans Cycle, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Steam, Stains/Intensive, Variable Wash Time
Height: 84.3 cm
Width: 59.5 cm
Depth: 48.7 cm
Weight: 64.5 kg
Specifications
| Product Type | Front-Loading Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2024 |
| Series | AEG Lavamat |
| Colour | White |
| Door Colour | Black |
| Household Size | Medium Household (3 - 4 persons) |
| Energy Rating | B |
| Energy Consumption kWh | 52 |
| Capacity | 7 kg |
| Water Consumption | 45 Litres |
| Spin Efficiency | B |
| Noise Level Spinning | 75 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | B |
| Spin Speed (rpm) | 1,400 rpm |
| Drum Volume | 50 Litres |
| Wash Time | 205 min |
| Connected Load | 2,100 Watt |
| Functions | Delay Start Timer, Automatic Load Detection |
| Features | 3 Detergent Chambers, Liquid Detergent Regulation |
| Safety Features | Child Lock, AquaStop |
| Operation | Electronic Single-Button Operation, Touch Control |
| Display | LED |
| Display Status | Remaining Time Indicator, Start Time, Dosage, Spin Speed Indicator |
| Manufacturer Specific Features | AquaControl, Woolmark Blue, ProSense |
| Types | Freestanding, Installation height from 85 cm upwards |
| Door Hinging | Left |
| Engine Type | Inverter Motor |
| Wash Programs | Easy Iron, Sports/Outdoor, Wool, Easy Care, Extra Rinse, Standard Program, Special Program, Eco / Energy Saving, Rinse/Spin/Drain, Quick Program, Down, Dark Wash/Jeans Cycle, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Steam, Stains/Intensive, Variable Wash Time |
| Height | 84.3 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 48.7 cm |
| Weight | 64.5 kg |
Reviews
Spot on mate, spot on
Came super fast and works great
Quality is excellent. Worth every penny
No issues whatsoever
Brilliant, no complaints at all
Perfect.
Top quality
Ordering more for friends
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.