AEG LSR6FA75479
Brand: AEG
Price: €649,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 5a472f1a-355e-41ad-ac4a-8dc7e7762669
Description
Listed on idealo: 2025
Series: AEG Serie 6000
Energy Consumption kWh: 45
Capacity: 7 kg
Eco Programme Duration: 3:25 h
Water Consumption: 45 Litres
Spin Efficiency: B
Noise Level Spinning: 75 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: B
Spin Speed (rpm): 1,400 rpm
Drum Volume: 50 Litres
Wash Time: 205 min
Functions: Automatic Load Detection
Features: Adjustable Feet
Delay Timer Length: 20 h
Operation: Electronic Single-Button Operation
Display: LED
Display Status: Temperature Display, Spin Speed Indicator, Programme Progress Indicator
Manufacturer Specific Features: ProSense, AquaStop, AquaControl
Types: Freestanding, Side-by-Side Capable, Stackable, Detachable Top
Drum Material: Stainless Steel
Wash Programs: Allergy/Antibacterial/Hygiene, Pre Wash, Variable Wash Time, Eco / Energy Saving, Cotton, Easy Care, Delicates, Wool, Silk, Down, Sports/Outdoor, Starching
Height: 84.3 cm
Width: 60 cm
Depth: 59.5 cm
Specifications
| Product Type | Front-Loading Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2025 |
| Series | AEG Serie 6000 |
| Energy Consumption kWh | 45 |
| Capacity | 7 kg |
| Eco Programme Duration | 3:25 h |
| Water Consumption | 45 Litres |
| Spin Efficiency | B |
| Noise Level Spinning | 75 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | B |
| Spin Speed (rpm) | 1,400 rpm |
| Drum Volume | 50 Litres |
| Wash Time | 205 min |
| Functions | Automatic Load Detection |
| Features | Adjustable Feet |
| Delay Timer Length | 20 h |
| Operation | Electronic Single-Button Operation |
| Display | LED |
| Display Status | Temperature Display, Spin Speed Indicator, Programme Progress Indicator |
| Manufacturer Specific Features | ProSense, AquaStop, AquaControl |
| Types | Freestanding, Side-by-Side Capable, Stackable, Detachable Top |
| Drum Material | Stainless Steel |
| Wash Programs | Allergy/Antibacterial/Hygiene, Pre Wash, Variable Wash Time, Eco / Energy Saving, Cotton, Easy Care, Delicates, Wool, Silk, Down, Sports/Outdoor, Starching |
| Height | 84.3 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 59.5 cm |
Reviews
Can't find any faults
⭐⭐⭐⭐⭐
Very happy indeed 👍
Everything came perfectly packaged
Quality and price are unbeatable
Fantastic quality, unbeatable price!
Arrived super fast and everything's perfect! 😍
Top quality stuff, will order again
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.