Bauknecht B6R 98E Silence DE
Brand: Bauknecht
Price: €494,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 893bc2df-9faa-4549-847e-89af1f14c44a
Description
Listed on idealo: 2024
Colour: White
Door Colour: Black
Household Size: Large Household (5+ persons)
Energy Rating: A
Energy Consumption kWh: 40
Capacity: 9 kg
Water Consumption: 45 Litres
Spin Efficiency: B
Noise Level Spinning: 72 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: A
Spin Speed (rpm): 1,400 rpm
Wash Time: 225 min
Wash Time (express): 45 min
Functions: Reload Function, Automatic Load Detection
Features: Noise Insulation
Safety Features: Child Lock, Water Protection System, AquaStop
Operation: Electronic Single-Button Operation, Touch Control
Display Status: Spin Speed Indicator, Temperature Display, Remaining Time Indicator, Programme Progress Indicator, Door Latch
Manufacturer Specific Features: Steamcare
Type: Freestanding
Door Hinging: Left
Engine Type: Direct Drive
Wash Programs: Wool, Mixed Load, Rinse/Spin/Drain, Eco / Energy Saving, Night Wash/Quiet, Sports/Outdoor, Standard Program, Short Wash Option, Easy Care, Refresh, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Steam
Height: 85 cm
Width: 59.9 cm
Depth: 61 cm
Specifications
| Product Type | Front-Loading Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2024 |
| Colour | White |
| Door Colour | Black |
| Household Size | Large Household (5+ persons) |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption kWh | 40 |
| Capacity | 9 kg |
| Water Consumption | 45 Litres |
| Spin Efficiency | B |
| Noise Level Spinning | 72 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | A |
| Spin Speed (rpm) | 1,400 rpm |
| Wash Time | 225 min |
| Wash Time (express) | 45 min |
| Functions | Reload Function, Automatic Load Detection |
| Features | Noise Insulation |
| Safety Features | Child Lock, Water Protection System, AquaStop |
| Operation | Electronic Single-Button Operation, Touch Control |
| Display Status | Spin Speed Indicator, Temperature Display, Remaining Time Indicator, Programme Progress Indicator, Door Latch |
| Manufacturer Specific Features | Steamcare |
| Type | Freestanding |
| Door Hinging | Left |
| Engine Type | Direct Drive |
| Wash Programs | Wool, Mixed Load, Rinse/Spin/Drain, Eco / Energy Saving, Night Wash/Quiet, Sports/Outdoor, Standard Program, Short Wash Option, Easy Care, Refresh, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Steam |
| Height | 85 cm |
| Width | 59.9 cm |
| Depth | 61 cm |
Reviews
Quality is top tier
Arrived super quickly and works great 😊
Works great, super happy!
One of my best buys ever
Thanks for getting it here so quick
Perfect! 10/10 ⭐
Exactly what I wanted
Exactly what I needed. Very happy with this.
Very pleased with this
Everything came perfectly packaged
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.