Bauknecht B7X 89E Silence DE
Brand: Bauknecht
Price: €521,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 22725dce-e4c0-4331-acee-6c4aacbaf67d
Description
Listed on idealo: 2024
Colour: White
Door Colour: Silver
Household Size: Medium Household (3 - 4 persons)
Noise Levels: Very Quiet, Quiet
Energy Rating: A
Energy Consumption kWh: 33
Capacity: 8 kg
Water Consumption: 43 Litres
Spin Efficiency: B
Noise Level Spinning: 65 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: A
Spin Speed (rpm): 1,400 rpm
Wash Time: 215 min
Wash Time (express): 30 min
Functions: Reload Function, Delay Start Timer, Anti-Crease
Features: Internal Drum Lighting
Safety Features: AquaStop, Water Protection System
Operation: Electronic Single-Button Operation, Touch Control
Display Status: Spin Speed Indicator, Temperature Display, Remaining Time Indicator, Door Latch
Type: Freestanding
Door Hinging: Left
Engine Type: Direct Drive
Wash Programs: Standard Program, Mixed Load, Wool, Easy Care, Rinse/Spin/Drain, Eco / Energy Saving, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Steam, Quick Program, Special Program, Baby Care, Dark Wash/Jeans Cycle, Blouses/Shirt Cycles, Duvet
Height: 85 cm
Width: 60 cm
Depth: 61 cm
Weight: 73 kg
Specifications
| Product Type | Front-Loading Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2024 |
| Colour | White |
| Door Colour | Silver |
| Household Size | Medium Household (3 - 4 persons) |
| Noise Levels | Very Quiet, Quiet |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption kWh | 33 |
| Capacity | 8 kg |
| Water Consumption | 43 Litres |
| Spin Efficiency | B |
| Noise Level Spinning | 65 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | A |
| Spin Speed (rpm) | 1,400 rpm |
| Wash Time | 215 min |
| Wash Time (express) | 30 min |
| Functions | Reload Function, Delay Start Timer, Anti-Crease |
| Features | Internal Drum Lighting |
| Safety Features | AquaStop, Water Protection System |
| Operation | Electronic Single-Button Operation, Touch Control |
| Display Status | Spin Speed Indicator, Temperature Display, Remaining Time Indicator, Door Latch |
| Type | Freestanding |
| Door Hinging | Left |
| Engine Type | Direct Drive |
| Wash Programs | Standard Program, Mixed Load, Wool, Easy Care, Rinse/Spin/Drain, Eco / Energy Saving, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Steam, Quick Program, Special Program, Baby Care, Dark Wash/Jeans Cycle, Blouses/Shirt Cycles, Duvet |
| Height | 85 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 61 cm |
| Weight | 73 kg |
Reviews
Exceeds expectations
Wow! Amazing value
Fast delivery, product is solid
Quality is really good... can't complain about anything really.
Can't fault anything about this
Arrived super quickly and works great 😊
Can't fault anything about this
10 out of 10
Fantastic, ordering more!
Fantastic value
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.