Bauknecht BT 84D WWS
Brand: Bauknecht
Price: €394,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 78c41acf-5acf-41ed-b72c-9b311bb74e48
Description
Listed on idealo: 2025
Colour: White
Door Colour: White
Energy Rating: D
Condensing Efficiency Rating: B
Noise Emission: 64 dB
Capacity: 8 kg
Program Duration Full Load: 197 min
Annual Energy Consumption: 221 kWh/Year
Functions: Delay Timer, Fine Adjustment Drying Degree, End of Cycle Alarm, Reverse Action Drying
Features: Interior Light
Safety Features: Child Lock
Operating Controls: One-Button Program Selection, Touch Control Keys
Display Status: Remaining Time
Sensor: Humidity Sensor
Types: Freestanding, Transparent Door
Door Hinging: Right
Installation Options: Mounting Height From 85 cm
Hatch: Frontloading
Drying Programs: Express, Shirt Cycle, Jeans, Down, Freshen-Up
Program Options: Gentle, Quick
Height: 84.6 cm
Width: 59.7 cm
Depth: 54.5 cm
Please Note: The actual consumption depends on the type and frequency of use of the device
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013)
Household Size: Medium Household (3 - 4 persons)
Specifications
| Product Type | Heat Pump Dryer |
|---|---|
| Listed on idealo | 2025 |
| Colour | White |
| Door Colour | White |
| Energy Rating | D |
| Condensing Efficiency Rating | B |
| Noise Emission | 64 dB |
| Capacity | 8 kg |
| Program Duration Full Load | 197 min |
| Annual Energy Consumption | 221 kWh/Year |
| Functions | Delay Timer, Fine Adjustment Drying Degree, End of Cycle Alarm, Reverse Action Drying |
| Features | Interior Light |
| Safety Features | Child Lock |
| Operating Controls | One-Button Program Selection, Touch Control Keys |
| Display Status | Remaining Time |
| Sensor | Humidity Sensor |
| Types | Freestanding, Transparent Door |
| Door Hinging | Right |
| Installation Options | Mounting Height From 85 cm |
| Hatch | Frontloading |
| Drying Programs | Express, Shirt Cycle, Jeans, Down, Freshen-Up |
| Program Options | Gentle, Quick |
| Height | 84.6 cm |
| Width | 59.7 cm |
| Depth | 54.5 cm |
| Please Note | The actual consumption depends on the type and frequency of use of the device |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013) |
| Household Size | Medium Household (3 - 4 persons) |
Reviews
Five stars
Top stuff!
Absolutely worth it
cant fault it tbh
Can't fault anything about this
Worth it
Perfect! Exactly what I needed
Quality and price are unbeatable
Best thing I've bought in a while
Perfect 👍
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.