Bauknecht BT 85C WBS
Brand: Bauknecht
Price: €431,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: f470200a-d01c-49cf-843e-6b25ee377d58
Description
Listed on idealo: 2025
Colour: White
Door Colour: Black
Energy Rating: C
Condensing Efficiency Rating: A
Noise Emission: 63 dB
Capacity: 8 kg
Program Duration Full Load: 174 min
Annual Energy Consumption: 177 kWh/Year
Functions: Delay Timer, End of Cycle Alarm
Features: Heat Pump, Interior Light, Container for condensed water, Flow Sensor
Safety Features: Child Lock
Operating Controls: One-Button Program Selection, Touch Control Keys
Delay Timer Length: 24 h
Display Status: Filter Cleaning, Water Tank Full Indicator, Programme Progress Indicator, Remaining Time
Sensor: Humidity Sensor
Types: Freestanding, Transparent Door
Door Hinging: Right
Drum Material: Stainless Steel
Installation Options: Mounting Height From 85 cm
Hatch: Frontloading
Number of Drying Programs: 15
Drying Programs: Express, Easy Iron, Outdoor/Sportswear, Airing Cycle, Shirt Cycle, Bedding, Jeans
Program Options: Gentle
Height: 84.6 cm
Width: 59.8 cm
Depth: 60.7 cm
Please Note: The actual consumption depends on the type and frequency of use of the device
Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)*: 39.87 Euros
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013)
Smart Home: Wi-fi, App, Remote Monitoring/Control
Supported App: HomeWhiz
Household Size: Medium Household (3 - 4 persons)
Specifications
| Product Type | Heat Pump Dryer |
|---|---|
| Listed on idealo | 2025 |
| Colour | White |
| Door Colour | Black |
| Energy Rating | C |
| Condensing Efficiency Rating | A |
| Noise Emission | 63 dB |
| Capacity | 8 kg |
| Program Duration Full Load | 174 min |
| Annual Energy Consumption | 177 kWh/Year |
| Functions | Delay Timer, End of Cycle Alarm |
| Features | Heat Pump, Interior Light, Container for condensed water, Flow Sensor |
| Safety Features | Child Lock |
| Operating Controls | One-Button Program Selection, Touch Control Keys |
| Delay Timer Length | 24 h |
| Display Status | Filter Cleaning, Water Tank Full Indicator, Programme Progress Indicator, Remaining Time |
| Sensor | Humidity Sensor |
| Types | Freestanding, Transparent Door |
| Door Hinging | Right |
| Drum Material | Stainless Steel |
| Installation Options | Mounting Height From 85 cm |
| Hatch | Frontloading |
| Number of Drying Programs | 15 |
| Drying Programs | Express, Easy Iron, Outdoor/Sportswear, Airing Cycle, Shirt Cycle, Bedding, Jeans |
| Program Options | Gentle |
| Height | 84.6 cm |
| Width | 59.8 cm |
| Depth | 60.7 cm |
| Please Note | The actual consumption depends on the type and frequency of use of the device |
| Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)* | 39.87 Euros |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013) |
| Smart Home | Wi-fi, App, Remote Monitoring/Control |
| Supported App | HomeWhiz |
| Household Size | Medium Household (3 - 4 persons) |
Reviews
Definitely worth the money
Just as advertised, very reliable
Exactly what I wanted
Got it super fast! Very happy
10/10 would buy again
Really impressed, no complaints
Perfect! Exactly what I needed
Fast delivery, excellent item
100% would buy again
Couldn't fault it
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.