Bauknecht BT 97A WB
Brand: Bauknecht
Price: €699,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: d8f6510a-ee79-489d-a634-58341f471a62
Description
Listed on idealo: 2025
Colour: White
Door Colour: Black
Energy consumption drying: 79
Condensing Efficiency Full Load: 94 %
Airborne Sound Emission Class: A
Noise Emission: 60 dB
Capacity: 9 kg
Eco Programme Duration: 4:30 h
Program Duration Full Load: 270 min
Drum Volume: 127 Litres
Functions: Delay Timer, End of Cycle Alarm
Features: Heat Pump, Interior Light
Safety Features: Child Lock
Operating Controls: One-Button Program Selection
Delay Timer Length: 24 h
Display: LED Display
Display Status: Filter Cleaning, Water Tank Full Indicator, Remaining Time
Types: Freestanding, Built-in
Door Hinging: Right
Installation Options: Mounting Height From 85 cm, Stackable, Side-By-Side
Hatch: Frontloading
Number of Drying Programs: 15
Drying Programs: Silent, Easy Iron, Shirt Cycle, Cotton, Delicates, Silk, Down, Easy Care, Hygiene, Jeans, Express, Outdoor/Sportswear, Wool
Height: 84.6 cm
Width: 59.8 cm
Depth: 67.4 cm
Smart Home: Wi-fi
Supported App: HomeWhiz
Specifications
| Product Type | Heat Pump Dryer |
|---|---|
| Listed on idealo | 2025 |
| Colour | White |
| Door Colour | Black |
| Energy consumption drying | 79 |
| Condensing Efficiency Full Load | 94 % |
| Airborne Sound Emission Class | A |
| Noise Emission | 60 dB |
| Capacity | 9 kg |
| Eco Programme Duration | 4:30 h |
| Program Duration Full Load | 270 min |
| Drum Volume | 127 Litres |
| Functions | Delay Timer, End of Cycle Alarm |
| Features | Heat Pump, Interior Light |
| Safety Features | Child Lock |
| Operating Controls | One-Button Program Selection |
| Delay Timer Length | 24 h |
| Display | LED Display |
| Display Status | Filter Cleaning, Water Tank Full Indicator, Remaining Time |
| Types | Freestanding, Built-in |
| Door Hinging | Right |
| Installation Options | Mounting Height From 85 cm, Stackable, Side-By-Side |
| Hatch | Frontloading |
| Number of Drying Programs | 15 |
| Drying Programs | Silent, Easy Iron, Shirt Cycle, Cotton, Delicates, Silk, Down, Easy Care, Hygiene, Jeans, Express, Outdoor/Sportswear, Wool |
| Height | 84.6 cm |
| Width | 59.8 cm |
| Depth | 67.4 cm |
| Smart Home | Wi-fi |
| Supported App | HomeWhiz |
Reviews
Second purchase already! Love it
Exceeds expectations
No issues whatsoever
No issues whatsoever
Exactly as the description, cheers!
Super satisfied 😊
Delivered when promised... very satisfied
One of my best buys ever
Exactly what I wanted
Perfect!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.