Bauknecht Super Eco 8464A
Brand: Bauknecht
Price: €386,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 51518596-b60c-4601-8790-dd75c6d19b10
Description
Listed on idealo: 2022
Colour: White
Door Colour: Black
Household Size: Medium Household (3 - 4 persons)
Energy Rating: A
Energy Consumption kWh: 47
Capacity: 8 kg
Noise Level Spinning: 76 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: B
Spin Speed (rpm): 1,400 rpm
Wash Time: 218 min
Functions: Automatic Load Detection, Delay Start Timer, Reload Function, Anti-Crease
Features: Honeycomb Drum
Safety Features: Water Protection System, Child Lock
Operation: Electronic Single-Button Operation
Display Status: Spin Speed Indicator, Programme Progress Indicator, Door Latch
Manufacturer Specific Features: SteamRefresh, Steamcare, Energy Saver
Type: Freestanding
Door Hinging: Left
Engine Type: Inverter Motor
Wash Programs: Wool, Rinse/Spin/Drain, Quick Program, Mixed Load, Eco / Energy Saving, Special Program, Stains/Intensive, Standard Program, Easy Care, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Steam
Height: 85 cm
Width: 59.5 cm
Depth: 60.5 cm
Weight: 68.8 kg
Specifications
| Product Type | Front-Loading Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2022 |
| Colour | White |
| Door Colour | Black |
| Household Size | Medium Household (3 - 4 persons) |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption kWh | 47 |
| Capacity | 8 kg |
| Noise Level Spinning | 76 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | B |
| Spin Speed (rpm) | 1,400 rpm |
| Wash Time | 218 min |
| Functions | Automatic Load Detection, Delay Start Timer, Reload Function, Anti-Crease |
| Features | Honeycomb Drum |
| Safety Features | Water Protection System, Child Lock |
| Operation | Electronic Single-Button Operation |
| Display Status | Spin Speed Indicator, Programme Progress Indicator, Door Latch |
| Manufacturer Specific Features | SteamRefresh, Steamcare, Energy Saver |
| Type | Freestanding |
| Door Hinging | Left |
| Engine Type | Inverter Motor |
| Wash Programs | Wool, Rinse/Spin/Drain, Quick Program, Mixed Load, Eco / Energy Saving, Special Program, Stains/Intensive, Standard Program, Easy Care, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Steam |
| Height | 85 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 60.5 cm |
| Weight | 68.8 kg |
Reviews
Exactly what I needed. Very happy with this.
Best purchase I've made in ages
Amazing service and product 👍
Just brilliant
Top quality stuff, will order again
Can't find any faults
Legit so good
Just brilliant
Perfect 👍
Better than expected tbh
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.