Bauknecht W7 S6300 A
Brand: Bauknecht
Price: €285,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: b3d3ebb3-65aa-4eae-b8d1-7146d5d041a0
Description
Listed on idealo: 2024
Colour: Black
Door Colour: Silver, Black
Household Size: Medium Household (3 - 4 persons)
Noise Level: Normal
Energy Rating: A
Energy Consumption kWh: 45
Capacity: 7 kg
Water Consumption: 45 Litres
Spin Efficiency: B
Noise Level Spinning: 76 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: B
Spin Speed (rpm): 1,400 rpm
Wash Time: 205 min
Wash Time (express): 30 min
Functions: Anti-Stain System, Seperate Temperature Selection, Variable Spin Speed
Safety Features: Child Lock, AquaStop, Water Protection System, Foam Recognition
Operation: Electronic Single-Button Operation, Touch Control
Display: Touch Screen
Display Status: Water Connection, Service Required, Pump, Spin Speed Indicator, Remaining Time Indicator, Door Latch
Manufacturer Specific Features: Clean+
Type: Freestanding
Door Hinging: Left
Engine Type: Inverter Motor
Wash Programs: White Textiles, Duvet, Wool, Pre Wash, Easy Care, Stains/Intensive, Standard Program, Mixed Load, Rinse/Spin/Drain, Down, Eco / Energy Saving, Special Program, Quick Program, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Short Wash Option
Height: 85 cm
Width: 59.5 cm
Depth: 54 cm
Porthole Door: 34 cm
Weight: 67.2 kg
Specifications
| Product Type | Front-Loading Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2024 |
| Colour | Black |
| Door Colour | Silver, Black |
| Household Size | Medium Household (3 - 4 persons) |
| Noise Level | Normal |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption kWh | 45 |
| Capacity | 7 kg |
| Water Consumption | 45 Litres |
| Spin Efficiency | B |
| Noise Level Spinning | 76 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | B |
| Spin Speed (rpm) | 1,400 rpm |
| Wash Time | 205 min |
| Wash Time (express) | 30 min |
| Functions | Anti-Stain System, Seperate Temperature Selection, Variable Spin Speed |
| Safety Features | Child Lock, AquaStop, Water Protection System, Foam Recognition |
| Operation | Electronic Single-Button Operation, Touch Control |
| Display | Touch Screen |
| Display Status | Water Connection, Service Required, Pump, Spin Speed Indicator, Remaining Time Indicator, Door Latch |
| Manufacturer Specific Features | Clean+ |
| Type | Freestanding |
| Door Hinging | Left |
| Engine Type | Inverter Motor |
| Wash Programs | White Textiles, Duvet, Wool, Pre Wash, Easy Care, Stains/Intensive, Standard Program, Mixed Load, Rinse/Spin/Drain, Down, Eco / Energy Saving, Special Program, Quick Program, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Short Wash Option |
| Height | 85 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 54 cm |
| Porthole Door | 34 cm |
| Weight | 67.2 kg |
Reviews
One of my best buys ever
Absolutely worth it
Great value for money. Will definitely be buying again.
Brilliant!!!
Does exactly what it should
Definitely worth the money
Spot on mate, spot on
Works great, good price
Exactly what I needed, thanks!
Top quality
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.