Bauknecht WAT 6313 C
Brand: Bauknecht
Price: €359,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: e3367889-6445-429b-86e6-e2fee2871e18
Description
Listed on idealo: 2022
Series: Bauknecht WAT
Colour: White
Household Size: Small Household (1 - 2 persons)
Noise Level: Normal
Energy Rating: C
Energy Consumption kWh: 56
Capacity: 6 kg
Noise Level Spinning: 76 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: B
Spin Speed (rpm): 1,200 rpm
Wash Time: 195 min
Wash Time (express): 30 min
Connected Load: 2,000 Watt
Mains Fuse: 10 A
Functions: Automatic Drum Positioning, Delay Start Timer, Variable Spin Speed
Features: Soft Opening System
Safety Features: Water Protection System, Foam Recognition, Child Lock
Operation: Electronic Single-Button Operation, Touch Control
Display Status: Spin Speed Indicator, Programme Progress Indicator, Door Latch
Manufacturer Specific Features: FreshFinish
Type: Freestanding
Door Hinging: Left
Wash Programs: Pre Wash, Standard Program, Rinse/Spin/Drain, Special Program, Quick Program, Easy Care, Mixed Load, Stains/Intensive, Eco / Energy Saving, 15° Green&Clean, Sports/Outdoor
Height: 90 cm
Width: 40 cm
Depth: 60 cm
Weight: 57 kg
Body Width: Narrow
Specifications
| Product Type | Toploader Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2022 |
| Series | Bauknecht WAT |
| Colour | White |
| Household Size | Small Household (1 - 2 persons) |
| Noise Level | Normal |
| Energy Rating | C |
| Energy Consumption kWh | 56 |
| Capacity | 6 kg |
| Noise Level Spinning | 76 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | B |
| Spin Speed (rpm) | 1,200 rpm |
| Wash Time | 195 min |
| Wash Time (express) | 30 min |
| Connected Load | 2,000 Watt |
| Mains Fuse | 10 A |
| Functions | Automatic Drum Positioning, Delay Start Timer, Variable Spin Speed |
| Features | Soft Opening System |
| Safety Features | Water Protection System, Foam Recognition, Child Lock |
| Operation | Electronic Single-Button Operation, Touch Control |
| Display Status | Spin Speed Indicator, Programme Progress Indicator, Door Latch |
| Manufacturer Specific Features | FreshFinish |
| Type | Freestanding |
| Door Hinging | Left |
| Wash Programs | Pre Wash, Standard Program, Rinse/Spin/Drain, Special Program, Quick Program, Easy Care, Mixed Load, Stains/Intensive, Eco / Energy Saving, 15° Green&Clean, Sports/Outdoor |
| Height | 90 cm |
| Width | 40 cm |
| Depth | 60 cm |
| Weight | 57 kg |
| Body Width | Narrow |
Reviews
Brilliant, no complaints at all
No issues whatsoever
Every penny well spent
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.