Bauknecht WAT Prime 55 L3
Brand: Bauknecht
Price: €359,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 02e3e4f4-7f86-4fd6-8af7-8054c5d217b4
Description
Listed on idealo: 2023
Series: Bauknecht WAT
Colour: White
Household Size: Small Household (1 - 2 persons)
Noise Level: Normal
Energy Rating: D
Energy Consumption kWh: 62
Capacity: 5.5 kg
Water Consumption: 42 Litres
Spin Efficiency: C
Noise Level Spinning: 76 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: B
Spin Speed (rpm): 1,100 rpm
Wash Time: 190 min
Wash Time (express): 15 min
Functions: Delay Start Timer, Variable Spin Speed, No Spin/Rinse Hold
Safety Feature: Water Protection System
Delay Timer Length: 12 h
Operation: Electronic Single-Button Operation, Push-Button Operation
Display Status: Water Connection, Pump, Door Latch, Spin Speed Indicator
Type: Freestanding
Engine Type: Universal
Wash Programs: Wool, Standard Program, Rinse/Spin/Drain, Stains/Intensive, Eco / Energy Saving, Special Program, Quick Program, Baby Care, Pre Wash
Height: 90 cm
Width: 40 cm
Depth: 60 cm
Weight: 53 kg
Body Width: Narrow
Specifications
| Product Type | Toploader Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2023 |
| Series | Bauknecht WAT |
| Colour | White |
| Household Size | Small Household (1 - 2 persons) |
| Noise Level | Normal |
| Energy Rating | D |
| Energy Consumption kWh | 62 |
| Capacity | 5.5 kg |
| Water Consumption | 42 Litres |
| Spin Efficiency | C |
| Noise Level Spinning | 76 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | B |
| Spin Speed (rpm) | 1,100 rpm |
| Wash Time | 190 min |
| Wash Time (express) | 15 min |
| Functions | Delay Start Timer, Variable Spin Speed, No Spin/Rinse Hold |
| Safety Feature | Water Protection System |
| Delay Timer Length | 12 h |
| Operation | Electronic Single-Button Operation, Push-Button Operation |
| Display Status | Water Connection, Pump, Door Latch, Spin Speed Indicator |
| Type | Freestanding |
| Engine Type | Universal |
| Wash Programs | Wool, Standard Program, Rinse/Spin/Drain, Stains/Intensive, Eco / Energy Saving, Special Program, Quick Program, Baby Care, Pre Wash |
| Height | 90 cm |
| Width | 40 cm |
| Depth | 60 cm |
| Weight | 53 kg |
| Body Width | Narrow |
Reviews
Super satisfied 😊
Arrived well packaged, very pleased
Can't fault it, great price too
Packaged so carefully, arrived perfect
100% would buy again
Exactly what I wanted
Does exactly what it should
Brilliant!!!
Exactly what I needed, thanks!
Fantastic value
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.