Bauknecht WATK Sense 86S 41 C
Brand: Bauknecht
Price: €495,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 96682e2e-6081-4a44-a452-44485a4bbdeb
Description
Colour: White
Door Colour: Black
Household Size: Medium Household (3 - 4 persons)
Spin Speed (rpm): 1,400 rpm
Wash Time: 218 min
Functions: AddWash, Delay Start Timer, End of Programme Signal
Delay Timer Length: 23 h
Safety Features: Overflow Prevention
Controls: Knobs, Touch Control Keys
Display: Remaining Time Indicator
Hatch: Frontloading
Type: Freestanding
Door Hinging: Left
Drum Material: Stainless Steel
Engine Type: Inverter Motor
Wash Programs: Steam, Hygiene, Standard Program, Special Programmes, Eco Wash, Quick Wash, Synthetics, Allergy Care, Intensive/Stain, Wash & Dry, Delicates, Wool, Cotton
Drying Program: Refresh
Program Options: Extra Rinse
Height: 85 cm
Width: 59.5 cm
Depth: 54 cm
Porthole Door: 34 cm
Weight: 66 kg
Please Note: The actual consumption depends on the type and frequency of use of the device
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020)
Energy class washing: A
Energy consumption for washing and drying: 253 Energy consumption for washing and drying
Energy Consumption kWh: 38
Dry Capacity: 6 kg
Capacity: 8 kg
Water Consumption (Washing & Drying): 48 Litres
Water Consumption (Washing): 48 Litres
Spin Efficiency: B
Noise Level Spinning: 75 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: B
Body Width: Wide
Specifications
| Product Type | Freestanding Washer Dryer |
|---|---|
| Colour | White |
| Door Colour | Black |
| Household Size | Medium Household (3 - 4 persons) |
| Spin Speed (rpm) | 1,400 rpm |
| Wash Time | 218 min |
| Functions | AddWash, Delay Start Timer, End of Programme Signal |
| Delay Timer Length | 23 h |
| Safety Features | Overflow Prevention |
| Controls | Knobs, Touch Control Keys |
| Display | Remaining Time Indicator |
| Hatch | Frontloading |
| Type | Freestanding |
| Door Hinging | Left |
| Drum Material | Stainless Steel |
| Engine Type | Inverter Motor |
| Wash Programs | Steam, Hygiene, Standard Program, Special Programmes, Eco Wash, Quick Wash, Synthetics, Allergy Care, Intensive/Stain, Wash & Dry, Delicates, Wool, Cotton |
| Drying Program | Refresh |
| Program Options | Extra Rinse |
| Height | 85 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 54 cm |
| Porthole Door | 34 cm |
| Weight | 66 kg |
| Please Note | The actual consumption depends on the type and frequency of use of the device |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020) |
| Energy class washing | A |
| Energy consumption for washing and drying | 253 Energy consumption for washing and drying |
| Energy Consumption kWh | 38 |
| Dry Capacity | 6 kg |
| Capacity | 8 kg |
| Water Consumption (Washing & Drying) | 48 Litres |
| Water Consumption (Washing) | 48 Litres |
| Spin Efficiency | B |
| Noise Level Spinning | 75 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | B |
| Body Width | Wide |
Reviews
Fantastic, ordering more!
Fast delivery, product is solid
Absolutely brilliant 👍
Great value for money. Will definitely be buying again.
Delivered when promised... very satisfied
Amazing service and product 👍
No issues whatsoever
Legit so good
Just brilliant
Every penny well spent
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.