Bauknecht WM CLASS 8AA
Brand: Bauknecht
Price: €359,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 723ed2b1-6846-424d-bd6e-9b0d95eee383
Description
Listed on idealo: 2025
Colour: White
Door Colour: Black
Household Size: Medium Household (3 - 4 persons)
Noise Level: Normal
Energy Consumption kWh: 43
Capacity: 8 kg
Eco Programme Duration: 3:36 h
Water Consumption: 45 Litres
Spin Efficiency: B
Noise Level Spinning: 76 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: B
Spin Speed (rpm): 1,400 rpm
Mains Fuse: 10 A
Functions: Reload Function, Anti-Crease, Delay Start Timer
Features: Adjustable Feet
Safety Features: Water Protection System, Child Lock, Foam Recognition
Delay Timer Length: 23 h
Operation: Touch Control, Electronic Single-Button Operation
Display: LED
Display Status: Water Connection, Door Latch, Pump, Service Required
Manufacturer Specific Features: Active Care
Types: Freestanding, Side-by-Side Capable, Stackable, Installation height from 85 cm upwards
Door Hinging: Left
Engine Type: Inverter Motor
Wash Programs: Eco / Energy Saving, Cotton, Wool, Delicates, White Textiles, Rinse/Spin/Drain, Mixed Load, Easy Care, Short Wash Option, Stains/Intensive
Height: 85 cm
Width: 59.5 cm
Depth: 60.5 cm
Weight: 68.8 kg
Specifications
| Product Type | Front-Loading Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2025 |
| Colour | White |
| Door Colour | Black |
| Household Size | Medium Household (3 - 4 persons) |
| Noise Level | Normal |
| Energy Consumption kWh | 43 |
| Capacity | 8 kg |
| Eco Programme Duration | 3:36 h |
| Water Consumption | 45 Litres |
| Spin Efficiency | B |
| Noise Level Spinning | 76 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | B |
| Spin Speed (rpm) | 1,400 rpm |
| Mains Fuse | 10 A |
| Functions | Reload Function, Anti-Crease, Delay Start Timer |
| Features | Adjustable Feet |
| Safety Features | Water Protection System, Child Lock, Foam Recognition |
| Delay Timer Length | 23 h |
| Operation | Touch Control, Electronic Single-Button Operation |
| Display | LED |
| Display Status | Water Connection, Door Latch, Pump, Service Required |
| Manufacturer Specific Features | Active Care |
| Types | Freestanding, Side-by-Side Capable, Stackable, Installation height from 85 cm upwards |
| Door Hinging | Left |
| Engine Type | Inverter Motor |
| Wash Programs | Eco / Energy Saving, Cotton, Wool, Delicates, White Textiles, Rinse/Spin/Drain, Mixed Load, Easy Care, Short Wash Option, Stains/Intensive |
| Height | 85 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 60.5 cm |
| Weight | 68.8 kg |
Reviews
100% would buy again
Absolutely worth it
Highly recommend!
Spot on mate, spot on
10 out of 10
Fast delivery, product is solid
Really happy with this
Brilliant!!!
Top quality
Exactly what I needed, thanks!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.