Bauknecht WM Elite 9AA
Brand: Bauknecht
Price: €404,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 6979d8b9-5aa4-4898-90b5-6bac79fa3291
Description
Listed on idealo: 2024
Colour: White
Door Colour: Black
Household Size: Large Household (5+ persons)
Noise Level: Normal
Energy Rating: A
Energy Consumption kWh: 40
Capacity: 9 kg
Water Consumption: 50 Litres
Spin Efficiency: B
Noise Level Spinning: 76 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: B
Spin Speed (rpm): 1,400 rpm
Wash Time: 225 min
Wash Time (express): 30 min
Functions: Reload Function
Safety Features: AquaStop, Water Protection System, Child Lock
Display Status: Spin Speed Indicator, Temperature Display, Remaining Time Indicator, Programme Progress Indicator, Door Latch
Manufacturer Specific Features: Steamcare, SteamRefresh
Type: Freestanding
Door Hinging: Left
Engine Type: Inverter Motor
Wash Programs: Wool, Animal Hair, Mixed Load, Rinse/Spin/Drain, Eco / Energy Saving, Stains/Intensive, White Textiles, Standard Program, Easy Care, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Steam, Towel
Height: 85 cm
Width: 59.5 cm
Depth: 61 cm
Weight: 75.3 kg
Specifications
| Product Type | Front-Loading Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2024 |
| Colour | White |
| Door Colour | Black |
| Household Size | Large Household (5+ persons) |
| Noise Level | Normal |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption kWh | 40 |
| Capacity | 9 kg |
| Water Consumption | 50 Litres |
| Spin Efficiency | B |
| Noise Level Spinning | 76 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | B |
| Spin Speed (rpm) | 1,400 rpm |
| Wash Time | 225 min |
| Wash Time (express) | 30 min |
| Functions | Reload Function |
| Safety Features | AquaStop, Water Protection System, Child Lock |
| Display Status | Spin Speed Indicator, Temperature Display, Remaining Time Indicator, Programme Progress Indicator, Door Latch |
| Manufacturer Specific Features | Steamcare, SteamRefresh |
| Type | Freestanding |
| Door Hinging | Left |
| Engine Type | Inverter Motor |
| Wash Programs | Wool, Animal Hair, Mixed Load, Rinse/Spin/Drain, Eco / Energy Saving, Stains/Intensive, White Textiles, Standard Program, Easy Care, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Steam, Towel |
| Height | 85 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 61 cm |
| Weight | 75.3 kg |
Reviews
Absolutely brilliant!
Fast delivery, excellent item
Can't fault anything about this
Brilliant!!!
Wow! Amazing value
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.