Bauknecht WMT 6513 D4
Brand: Bauknecht
Price: €539,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: f08fcef0-49d8-4146-999d-d3de0d47ce63
Description
Listed on idealo: 2001
Colour: Grey
Household Size: Medium Household (3 - 4 persons)
Energy Rating: C
Energy Consumption kWh: 58
Capacity: 6.5 kg
Water Consumption: 44 Litres
Spin Efficiency: B
Noise Level Spinning: 72 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: A
Spin Speed (rpm): 1,300 rpm
Wash Time: 200 min
Functions: Anti-Stain System, Automatic Drum Positioning, Delay Start Timer, Seperate Temperature Selection
Features: Soft Opening System
Safety Features: Foam Recognition, Child Lock, Water Protection System
Operation: Electronic Single-Button Operation, Push-Button Operation
Display Status: Spin Speed Indicator, Remaining Time Indicator, Programme Progress Indicator
Manufacturer Specific Features: FreshFinish, SoftOpening
Type: Freestanding
Engine Types: Brushless Motor, Direct Drive
Wash Programs: Sports/Outdoor, Standard Program, Rinse/Spin/Drain, Mixed Load, Easy Care, Wool, 15° Green&Clean, Stains/Intensive, Eco / Energy Saving, Special Program, Quick Program
Height: 90 cm
Width: 40 cm
Depth: 60 cm
Weight: 56 kg
Body Width: Narrow
Specifications
| Product Type | Toploader Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2001 |
| Colour | Grey |
| Household Size | Medium Household (3 - 4 persons) |
| Energy Rating | C |
| Energy Consumption kWh | 58 |
| Capacity | 6.5 kg |
| Water Consumption | 44 Litres |
| Spin Efficiency | B |
| Noise Level Spinning | 72 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | A |
| Spin Speed (rpm) | 1,300 rpm |
| Wash Time | 200 min |
| Functions | Anti-Stain System, Automatic Drum Positioning, Delay Start Timer, Seperate Temperature Selection |
| Features | Soft Opening System |
| Safety Features | Foam Recognition, Child Lock, Water Protection System |
| Operation | Electronic Single-Button Operation, Push-Button Operation |
| Display Status | Spin Speed Indicator, Remaining Time Indicator, Programme Progress Indicator |
| Manufacturer Specific Features | FreshFinish, SoftOpening |
| Type | Freestanding |
| Engine Types | Brushless Motor, Direct Drive |
| Wash Programs | Sports/Outdoor, Standard Program, Rinse/Spin/Drain, Mixed Load, Easy Care, Wool, 15° Green&Clean, Stains/Intensive, Eco / Energy Saving, Special Program, Quick Program |
| Height | 90 cm |
| Width | 40 cm |
| Depth | 60 cm |
| Weight | 56 kg |
| Body Width | Narrow |
Reviews
Just brilliant
Very happy with this purchase
Super satisfied 😊
Best purchase I've made in ages
Can't find any faults
Exactly what I needed. Very happy with this.
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.