Bosch WAU28R90
Brand: Bosch
Price: €629,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 3771b9e7-010d-4f4b-a965-0fb73093beaf
Description
Listed on idealo: 2020
Colour: White
Door Colour: Silver, White
Household Size: Large Household (5+ persons)
Energy Rating: C
Capacity: 9 kg
Eco Programme Duration: 4:75 h
Spin Efficiency: B
Noise Level Spinning: 71 dB(A)
Noise Level Washing: 47 dB
Airborne Sound Emission Class: A
Spin Speed (rpm): 1,400 rpm
Wash Time: 285 min
Wash Time (express): 15 min
Functions: Drum Clean, Reminder Function, End of Programme Signal, Automatic Load Detection, Reload Function, Anti-Stain System, Seperate Temperature Selection, Variable Spin Speed, No Spin/Rinse Hold, End Time Selection
Features: Liquid Detergent Usage, Anti-Vibration
Safety Features: Child Lock, Imbalance Control, Foam Recognition, AquaStop
Delay Timer Length: 24 h
Operation: Electronic Single-Button Operation, Touch Control
Display Status: Remaining Time Indicator, Programme Progress Indicator, Temperature Display, Spin Speed Indicator, Usage, Overdosage, Loading Advice, End Time
Manufacturer Specific Features: SpeedPerfect, VarioDrum, EcoSilence Drive, AntiVibration Design, WaterPerfect Plus
Type: Freestanding
Door Hinging: Left
Wash Programs: Rinse/Spin/Drain, Stains/Intensive, Standard Program, Eco / Energy Saving, Special Program, Quick Program, Blouses/Shirt Cycles, Dark Wash/Jeans Cycle, Sports/Outdoor, Night Wash/Quiet, Pre Wash
Height: 84.8 cm
Width: 59.8 cm
Depth: 59 cm
Depth with Open Door: 106.3 cm
Porthole Door: 32 cm
Door Opening Angle: 171 °
Please Note: The actual consumption depends on the type and frequency of use of the device
Annual Energy Consumption: 152 kWh/Year
Annual Water Consumption: 11,220 Litres/Year
Specifications
| Product Type | Front-Loading Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2020 |
| Colour | White |
| Door Colour | Silver, White |
| Household Size | Large Household (5+ persons) |
| Energy Rating | C |
| Capacity | 9 kg |
| Eco Programme Duration | 4:75 h |
| Spin Efficiency | B |
| Noise Level Spinning | 71 dB(A) |
| Noise Level Washing | 47 dB |
| Airborne Sound Emission Class | A |
| Spin Speed (rpm) | 1,400 rpm |
| Wash Time | 285 min |
| Wash Time (express) | 15 min |
| Functions | Drum Clean, Reminder Function, End of Programme Signal, Automatic Load Detection, Reload Function, Anti-Stain System, Seperate Temperature Selection, Variable Spin Speed, No Spin/Rinse Hold, End Time Selection |
| Features | Liquid Detergent Usage, Anti-Vibration |
| Safety Features | Child Lock, Imbalance Control, Foam Recognition, AquaStop |
| Delay Timer Length | 24 h |
| Operation | Electronic Single-Button Operation, Touch Control |
| Display Status | Remaining Time Indicator, Programme Progress Indicator, Temperature Display, Spin Speed Indicator, Usage, Overdosage, Loading Advice, End Time |
| Manufacturer Specific Features | SpeedPerfect, VarioDrum, EcoSilence Drive, AntiVibration Design, WaterPerfect Plus |
| Type | Freestanding |
| Door Hinging | Left |
| Wash Programs | Rinse/Spin/Drain, Stains/Intensive, Standard Program, Eco / Energy Saving, Special Program, Quick Program, Blouses/Shirt Cycles, Dark Wash/Jeans Cycle, Sports/Outdoor, Night Wash/Quiet, Pre Wash |
| Height | 84.8 cm |
| Width | 59.8 cm |
| Depth | 59 cm |
| Depth with Open Door | 106.3 cm |
| Porthole Door | 32 cm |
| Door Opening Angle | 171 ° |
| Please Note | The actual consumption depends on the type and frequency of use of the device |
| Annual Energy Consumption | 152 kWh/Year |
| Annual Water Consumption | 11,220 Litres/Year |
Reviews
Perfect!
Spot on
Perfect!
Fast delivery, excellent item
Top quality, can't complain
Quality and price are unbeatable
Best thing I've bought in a while
Amazing value!
Can't find any faults
Legit so good
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.