Bosch WAV28E44
Brand: Bosch
Price: €792,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: d63680e8-dfad-451f-bac3-8450168949e9
Description
Listed on idealo: 2022
Colour: White
Household Size: Large Household (5+ persons)
Noise Level: Quiet
Energy Rating: A
Energy Consumption kWh: 48
Capacity: 9 kg
Noise Level Spinning: 70 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: A
Spin Speed (rpm): 1,400 rpm
Wash Time: 224 min
Wash Time (express): 15 min
Functions: Anti-Stain System, Drum Clean, Reminder Function, Automatic Detergent Dispenser, No Spin/Rinse Hold, Reload Function, Seperate Temperature Selection, Variable Spin Speed, End Time Selection, End of Programme Signal
Features: Internal Drum Lighting, Anti-Vibration
Safety Features: Child Lock, Imbalance Control, Foam Recognition, AquaStop
Delay Timer Length: 24 h
Operation: Electronic Single-Button Operation, Touch Control
Display: TFT
Display Status: Load Indicator, Programme Progress Indicator, Temperature Display, Spin Speed Indicator, Remaining Time Indicator, End Time, Usage, Overdosage
Manufacturer Specific Features: i-Dos, 4D Wash, VarioDrum, EcoSilence Drive, AntiVibration Design, ActiveWaterPlus
Types: Freestanding, Installation height from 85 cm upwards
Door Hinging: Left
Wash Programs: Standard Program, Special Program, Rinse/Spin/Drain, Quick Program, Eco / Energy Saving, Automatic, Stains/Intensive, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Blouses/Shirt Cycles, Sports Shoes, Duvet, Extra Rinse, Easy Iron, Soak, Variable Wash Time, Pre Wash, Water Plus
Height: 84.8 cm
Width: 59.8 cm
Depth: 59 cm
Depth with door closed: 63.2 cm
Depth with Open Door: 108.5 cm
Porthole Door: 30 cm
Weight: 82.3 kg
Door Opening Angle: 180 °
Specifications
| Product Type | Front-Loading Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2022 |
| Colour | White |
| Household Size | Large Household (5+ persons) |
| Noise Level | Quiet |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption kWh | 48 |
| Capacity | 9 kg |
| Noise Level Spinning | 70 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | A |
| Spin Speed (rpm) | 1,400 rpm |
| Wash Time | 224 min |
| Wash Time (express) | 15 min |
| Functions | Anti-Stain System, Drum Clean, Reminder Function, Automatic Detergent Dispenser, No Spin/Rinse Hold, Reload Function, Seperate Temperature Selection, Variable Spin Speed, End Time Selection, End of Programme Signal |
| Features | Internal Drum Lighting, Anti-Vibration |
| Safety Features | Child Lock, Imbalance Control, Foam Recognition, AquaStop |
| Delay Timer Length | 24 h |
| Operation | Electronic Single-Button Operation, Touch Control |
| Display | TFT |
| Display Status | Load Indicator, Programme Progress Indicator, Temperature Display, Spin Speed Indicator, Remaining Time Indicator, End Time, Usage, Overdosage |
| Manufacturer Specific Features | i-Dos, 4D Wash, VarioDrum, EcoSilence Drive, AntiVibration Design, ActiveWaterPlus |
| Types | Freestanding, Installation height from 85 cm upwards |
| Door Hinging | Left |
| Wash Programs | Standard Program, Special Program, Rinse/Spin/Drain, Quick Program, Eco / Energy Saving, Automatic, Stains/Intensive, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Blouses/Shirt Cycles, Sports Shoes, Duvet, Extra Rinse, Easy Iron, Soak, Variable Wash Time, Pre Wash, Water Plus |
| Height | 84.8 cm |
| Width | 59.8 cm |
| Depth | 59 cm |
| Depth with door closed | 63.2 cm |
| Depth with Open Door | 108.5 cm |
| Porthole Door | 30 cm |
| Weight | 82.3 kg |
| Door Opening Angle | 180 ° |
Reviews
Does the job perfectly... will be ordering more
Definitely worth the money
Works great, super happy!
Thanks for getting it here so quick
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.