Bosch WAX32MX0
Brand: Bosch
Price: €1.305,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 6114760b-7700-44d0-9ac4-d33df9da0830
Description
Listed on idealo: 2020
Series: Bosch Serie 8
Colour: Grey
Door Colour: Silver
Household Size: Large Household (5+ persons)
Energy Rating: C
Capacity: 10 kg
Eco Programme Duration: 4:75 h
Spin Efficiency: A
Noise Level Spinning: 72 dB(A)
Noise Level Washing: 47 dB
Airborne Sound Emission Class: A
Spin Speed (rpm): 1,600 rpm
Drum Volume: 70 Litres
Wash Time: 285 min
Wash Time (express): 15 min
Functions: Drum Clean, Reminder Function, Reload Function, End Time Selection, Variable Spin Speed, Seperate Temperature Selection, No Spin/Rinse Hold, End of Programme Signal
Features: Internal Drum Lighting, Noise Insulation, Flow Sensor, Liquid Detergent Usage
Safety Features: Child Lock, Foam Recognition, Imbalance Control, AquaStop
Operation: Electronic Single-Button Operation, Touch Control
Display Status: Programme Progress Indicator, Remaining Time Indicator, Temperature Display, Spin Speed Indicator, End Time, Stain Selection, Usage, Overdosage
Manufacturer Specific Features: ActiveWaterPlus, SpeedPerfect, EcoSilence Drive, Home Connect, VarioDrum, AntiVibration Design
Type: Freestanding
Door Hinging: Left
Wash Programs: Rinse/Spin/Drain, Quick Program, Eco / Energy Saving, Special Program, Stains/Intensive, Water Plus, Pre Wash, Blouses/Shirt Cycles, Variable Wash Time, Standard Program, Sports/Outdoor, Allergy/Antibacterial/Hygiene
Height: 84.8 cm
Width: 59.8 cm
Depth: 59 cm
Depth with Open Door: 106.3 cm
Porthole Door: 32 cm
Weight: 81.96 kg
Door Opening Angle: 171 °
Please Note: The actual consumption depends on the type and frequency of use of the device
Smart Home: Wi-Fi, Control via Smartphone
Annual Energy Consumption: 167 kWh/Year
Annual Water Consumption: 12,100 Litres/Year
Specifications
| Product Types | Front-Loading Washing Machine, Smart Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2020 |
| Series | Bosch Serie 8 |
| Colour | Grey |
| Door Colour | Silver |
| Household Size | Large Household (5+ persons) |
| Energy Rating | C |
| Capacity | 10 kg |
| Eco Programme Duration | 4:75 h |
| Spin Efficiency | A |
| Noise Level Spinning | 72 dB(A) |
| Noise Level Washing | 47 dB |
| Airborne Sound Emission Class | A |
| Spin Speed (rpm) | 1,600 rpm |
| Drum Volume | 70 Litres |
| Wash Time | 285 min |
| Wash Time (express) | 15 min |
| Functions | Drum Clean, Reminder Function, Reload Function, End Time Selection, Variable Spin Speed, Seperate Temperature Selection, No Spin/Rinse Hold, End of Programme Signal |
| Features | Internal Drum Lighting, Noise Insulation, Flow Sensor, Liquid Detergent Usage |
| Safety Features | Child Lock, Foam Recognition, Imbalance Control, AquaStop |
| Operation | Electronic Single-Button Operation, Touch Control |
| Display Status | Programme Progress Indicator, Remaining Time Indicator, Temperature Display, Spin Speed Indicator, End Time, Stain Selection, Usage, Overdosage |
| Manufacturer Specific Features | ActiveWaterPlus, SpeedPerfect, EcoSilence Drive, Home Connect, VarioDrum, AntiVibration Design |
| Type | Freestanding |
| Door Hinging | Left |
| Wash Programs | Rinse/Spin/Drain, Quick Program, Eco / Energy Saving, Special Program, Stains/Intensive, Water Plus, Pre Wash, Blouses/Shirt Cycles, Variable Wash Time, Standard Program, Sports/Outdoor, Allergy/Antibacterial/Hygiene |
| Height | 84.8 cm |
| Width | 59.8 cm |
| Depth | 59 cm |
| Depth with Open Door | 106.3 cm |
| Porthole Door | 32 cm |
| Weight | 81.96 kg |
| Door Opening Angle | 171 ° |
| Please Note | The actual consumption depends on the type and frequency of use of the device |
| Smart Home | Wi-Fi, Control via Smartphone |
| Annual Energy Consumption | 167 kWh/Year |
| Annual Water Consumption | 12,100 Litres/Year |
Reviews
Got exactly what I needed, very pleased
Amazing quality for the price!
Brilliant!!!
cant fault it tbh
Can't fault anything about this
Spot on
Even better than I thought
Can't fault anything about this
Got exactly what I needed, very pleased
Can't fault anything about this
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.