Bosch WGB24400IT
Brand: Bosch
Price: €986,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 73dc8975-9a7b-4380-8779-5c26eecd4d16
Description
Listed on idealo: 2023
Series: Bosch Serie 8
Colour: White
Door Colour: Black
Household Size: Large Household (5+ persons)
Noise Level: Quiet
Energy Rating: A
Energy Consumption kWh: 40
Capacity: 9 kg
Eco Programme Duration: 3:48 h
Water Consumption: 50 Litres
Spin Efficiency: B
Noise Level Spinning: 70 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: A
Spin Speed (rpm): 1,400 rpm
Drum Volume: 65 Litres
Functions: Reload Function, End Time Selection, Variable Spin Speed
Features: Load Sensor, Internal Drum Lighting
Safety Features: Child Lock, AquaStop, Imbalance Control, Foam Recognition
Display Status: Remaining Time Indicator
Manufacturer Specific Features: SpeedPerfect, EcoSilence Drive, varioSpeed
Types: Freestanding, Installation height from 85 cm upwards
Door Hinging: Left
Wash Programs: Delicates, Handwash, Mixed Load, Night Wash/Quiet, Pre Wash, Quick Program, Cold Wash, Sports/Outdoor
Height: 84.5 cm
Width: 59.8 cm
Depth: 59 cm
Weight: 74.8 kg
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013)
Cable Length: 1.6 m
Specifications
| Product Type | Front-Loading Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2023 |
| Series | Bosch Serie 8 |
| Colour | White |
| Door Colour | Black |
| Household Size | Large Household (5+ persons) |
| Noise Level | Quiet |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption kWh | 40 |
| Capacity | 9 kg |
| Eco Programme Duration | 3:48 h |
| Water Consumption | 50 Litres |
| Spin Efficiency | B |
| Noise Level Spinning | 70 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | A |
| Spin Speed (rpm) | 1,400 rpm |
| Drum Volume | 65 Litres |
| Functions | Reload Function, End Time Selection, Variable Spin Speed |
| Features | Load Sensor, Internal Drum Lighting |
| Safety Features | Child Lock, AquaStop, Imbalance Control, Foam Recognition |
| Display Status | Remaining Time Indicator |
| Manufacturer Specific Features | SpeedPerfect, EcoSilence Drive, varioSpeed |
| Types | Freestanding, Installation height from 85 cm upwards |
| Door Hinging | Left |
| Wash Programs | Delicates, Handwash, Mixed Load, Night Wash/Quiet, Pre Wash, Quick Program, Cold Wash, Sports/Outdoor |
| Height | 84.5 cm |
| Width | 59.8 cm |
| Depth | 59 cm |
| Weight | 74.8 kg |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013) |
| Cable Length | 1.6 m |
Reviews
Delivered when promised... very satisfied
Arrived well packaged, very pleased
Arrived well packaged, very pleased
Highly recommend!
Seriously good value
Worth it
Spot on
Works great, super happy!
Very happy with this purchase
Can't find any faults
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.