Bosch WGB244040
Brand: Bosch
Price: €600,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 7d262180-b002-4a34-9cb9-16b0f30b179c
Description
Listed on idealo: 2023
Colour: White
Door Colour: Black
Household Size: Large Household (5+ persons)
Noise Level: Quiet
Energy Rating: A
Energy Consumption kWh: 40
Capacity: 9 kg
Water Consumption: 50 Litres
Noise Level Spinning: 69 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: A
Spin Speed (rpm): 1,400 rpm
Wash Time: 228 min
Connected Load: 2,300 Watt
Functions: End Time Selection, Delay Start Timer, End of Programme Signal, Drum Clean, Reload Function, Automatic Load Detection, Reminder Function, Anti-Stain System
Features: Anti-Vibration, Internal Drum Lighting
Safety Features: Water Protection System, Imbalance Control, Foam Recognition, Child Lock, AquaStop
Operation: Smart Ring, Touch Control
Display: LED
Display Status: Overdosage, Spin Speed Indicator, Remaining Time Indicator, Dosage, Programme Progress Indicator
Manufacturer Specific Features: AntiVibration Design, EcoSilence Drive, AquaStop
Types: Freestanding, Installation height from 85 cm upwards
Door Hinging: Left
Engine Type: Inverter Motor
Wash Programs: Rinse/Spin/Drain, Wool, Standard Program, Sports/Outdoor, Special Program, Quick Program, Easy Care, Handwash, Towel, Stains/Intensive, Eco / Energy Saving, Down, Steam, Automatic, Allergy/Antibacterial/Hygiene
Height: 84.5 cm
Width: 59.8 cm
Depth: 59 cm
Weight: 76 kg
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013)
Smart Home: Wi-Fi, Control via Smartphone
Specifications
| Product Types | Front-Loading Washing Machine, Smart Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2023 |
| Colour | White |
| Door Colour | Black |
| Household Size | Large Household (5+ persons) |
| Noise Level | Quiet |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption kWh | 40 |
| Capacity | 9 kg |
| Water Consumption | 50 Litres |
| Noise Level Spinning | 69 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | A |
| Spin Speed (rpm) | 1,400 rpm |
| Wash Time | 228 min |
| Connected Load | 2,300 Watt |
| Functions | End Time Selection, Delay Start Timer, End of Programme Signal, Drum Clean, Reload Function, Automatic Load Detection, Reminder Function, Anti-Stain System |
| Features | Anti-Vibration, Internal Drum Lighting |
| Safety Features | Water Protection System, Imbalance Control, Foam Recognition, Child Lock, AquaStop |
| Operation | Smart Ring, Touch Control |
| Display | LED |
| Display Status | Overdosage, Spin Speed Indicator, Remaining Time Indicator, Dosage, Programme Progress Indicator |
| Manufacturer Specific Features | AntiVibration Design, EcoSilence Drive, AquaStop |
| Types | Freestanding, Installation height from 85 cm upwards |
| Door Hinging | Left |
| Engine Type | Inverter Motor |
| Wash Programs | Rinse/Spin/Drain, Wool, Standard Program, Sports/Outdoor, Special Program, Quick Program, Easy Care, Handwash, Towel, Stains/Intensive, Eco / Energy Saving, Down, Steam, Automatic, Allergy/Antibacterial/Hygiene |
| Height | 84.5 cm |
| Width | 59.8 cm |
| Depth | 59 cm |
| Weight | 76 kg |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013) |
| Smart Home | Wi-Fi, Control via Smartphone |
Reviews
Every penny well spent
Fantastic, ordering more!
Best thing I've bought in a while
Arrived safe and sound, very pleased
Got exactly what I needed, very pleased
Quality is excellent. Worth every penny
Amazing 👌
Fantastic quality, unbeatable price!
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
Really happy with the purchase. Shipping was quick too.
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.