Bosch WGB244071
Brand: Bosch
Price: €730,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: d8a9ceb0-525f-4e54-9334-25ad7e0a7f01
Description
Listed on idealo: 2024
Series: Bosch Serie 8
Colour: White
Door Colour: Black
Household Size: Large Household (5+ persons)
Noise Level: Quiet
Energy Rating: A
Energy Consumption kWh: 49
Capacity: 9 kg
Water Consumption: 46 Litres
Spin Efficiency: B
Noise Level Spinning: 69 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: A
Spin Speed (rpm): 1,400 rpm
Wash Time: 219 min
Wash Time (express): 15 min
Functions: Reminder Function, Drum Clean, Reload Function, Seperate Temperature Selection, Variable Spin Speed, Anti-Stain System, Downloadable Washing Programmes, End Time Selection, Automatic Load Detection
Features: Load Sensor, Internal Drum Lighting
Safety Features: AquaStop, Water Protection System, Imbalance Control, Foam Recognition, Child Lock
Display Status: Remaining Time Indicator, Spin Speed Indicator, Temperature Display, Stain Selection, Programme Progress Indicator
Manufacturer Specific Features: ActiveWater, Iron Assist
Types: Freestanding, Installation height from 85 cm upwards
Wash Programs: Towel, Special Program, Down, Handwash, Sports/Outdoor, Wool, Easy Care, Dark Wash/Jeans Cycle, Standard Program, Rinse/Spin/Drain, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Eco / Energy Saving, Quick Program, Steam, Pre Wash, Variable Wash Time, Night Wash/Quiet, Stains/Intensive
Height: 84.5 cm
Width: 59.8 cm
Depth: 59 cm
Depth with door closed: 64.8 cm
Depth with Open Door: 109 cm
Weight: 82.8 kg
Smart Home: Wi-Fi, Remote Control/Monitoring
Specifications
| Product Types | Front-Loading Washing Machine, Smart Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2024 |
| Series | Bosch Serie 8 |
| Colour | White |
| Door Colour | Black |
| Household Size | Large Household (5+ persons) |
| Noise Level | Quiet |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption kWh | 49 |
| Capacity | 9 kg |
| Water Consumption | 46 Litres |
| Spin Efficiency | B |
| Noise Level Spinning | 69 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | A |
| Spin Speed (rpm) | 1,400 rpm |
| Wash Time | 219 min |
| Wash Time (express) | 15 min |
| Functions | Reminder Function, Drum Clean, Reload Function, Seperate Temperature Selection, Variable Spin Speed, Anti-Stain System, Downloadable Washing Programmes, End Time Selection, Automatic Load Detection |
| Features | Load Sensor, Internal Drum Lighting |
| Safety Features | AquaStop, Water Protection System, Imbalance Control, Foam Recognition, Child Lock |
| Display Status | Remaining Time Indicator, Spin Speed Indicator, Temperature Display, Stain Selection, Programme Progress Indicator |
| Manufacturer Specific Features | ActiveWater, Iron Assist |
| Types | Freestanding, Installation height from 85 cm upwards |
| Wash Programs | Towel, Special Program, Down, Handwash, Sports/Outdoor, Wool, Easy Care, Dark Wash/Jeans Cycle, Standard Program, Rinse/Spin/Drain, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Eco / Energy Saving, Quick Program, Steam, Pre Wash, Variable Wash Time, Night Wash/Quiet, Stains/Intensive |
| Height | 84.5 cm |
| Width | 59.8 cm |
| Depth | 59 cm |
| Depth with door closed | 64.8 cm |
| Depth with Open Door | 109 cm |
| Weight | 82.8 kg |
| Smart Home | Wi-Fi, Remote Control/Monitoring |
Reviews
Fantastic quality, unbeatable price!
Quality is top tier
Can't find any faults
No issues whatsoever
Fantastic product, really impressed
Love how well made this is. Already recommended to my family.
10 out of 10
Quality is really good... can't complain about anything really.
Got exactly what I needed, very pleased
Super satisfied 😊
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.