Bosch WGB244A90
Brand: Bosch
Price: €839,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 40d919f2-af00-4202-828e-d14ecf05abac
Description
Listed on idealo: 2023
Colour: White
Door Colour: White
Household Size: Large Household (5+ persons)
Noise Level: Quiet
Energy Rating: A
Energy Consumption kWh: 40
Capacity: 9 kg
Water Consumption: 50 Litres
Noise Level Spinning: 69 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: A
Spin Speed (rpm): 1,400 rpm
Wash Time: 228 min
Wash Time (express): 15 min
Functions: No Spin/Rinse Hold, Drum Clean, Reload Function, Automatic Load Detection, Anti-Crease, Reminder Function, End Time Selection, Seperate Temperature Selection, Variable Spin Speed, Automatic Detergent Dispenser
Features: Anti-Vibration, Noise Insulation, Honeycomb Drum, Start/Pause Button, Internal Drum Lighting
Safety Features: Foam Recognition, Child Lock, Imbalance Control, AquaStop
Operation: Electronic Controls
Display: LED
Display Status: Remaining Time Indicator, Overdosage, Temperature Display, Start Time, Spin Speed Indicator, Program Length, Stain Selection
Manufacturer Specific Features: AntiVibration Design, TouchControl, EcoSilence Drive, SpeedPerfect, i-Dos, AquaStop, AquaSensor, ActiveWater, 4D Wash
Types: Freestanding, Installation height from 85 cm upwards
Door Hinging: Left
Wash Programs: Wool, Rinse/Spin/Drain, Special Program, Pre Wash, Sports/Outdoor, Easy Care, Stains/Intensive, Extra Rinse, Automatic, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Standard Program, Quick Program, Mixed Load, Handwash, Eco / Energy Saving, Dark Wash/Jeans Cycle, Down, Steam, Cold Wash, Water Plus
Height: 84.5 cm
Width: 59.8 cm
Depth: 59 cm
Depth with door closed: 64.8 cm
Depth with Open Door: 109 cm
Weight: 76.2 kg
Smart Home: Wi-Fi, Control via Smartphone
Specifications
| Product Types | Front-Loading Washing Machine, Smart Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2023 |
| Colour | White |
| Door Colour | White |
| Household Size | Large Household (5+ persons) |
| Noise Level | Quiet |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption kWh | 40 |
| Capacity | 9 kg |
| Water Consumption | 50 Litres |
| Noise Level Spinning | 69 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | A |
| Spin Speed (rpm) | 1,400 rpm |
| Wash Time | 228 min |
| Wash Time (express) | 15 min |
| Functions | No Spin/Rinse Hold, Drum Clean, Reload Function, Automatic Load Detection, Anti-Crease, Reminder Function, End Time Selection, Seperate Temperature Selection, Variable Spin Speed, Automatic Detergent Dispenser |
| Features | Anti-Vibration, Noise Insulation, Honeycomb Drum, Start/Pause Button, Internal Drum Lighting |
| Safety Features | Foam Recognition, Child Lock, Imbalance Control, AquaStop |
| Operation | Electronic Controls |
| Display | LED |
| Display Status | Remaining Time Indicator, Overdosage, Temperature Display, Start Time, Spin Speed Indicator, Program Length, Stain Selection |
| Manufacturer Specific Features | AntiVibration Design, TouchControl, EcoSilence Drive, SpeedPerfect, i-Dos, AquaStop, AquaSensor, ActiveWater, 4D Wash |
| Types | Freestanding, Installation height from 85 cm upwards |
| Door Hinging | Left |
| Wash Programs | Wool, Rinse/Spin/Drain, Special Program, Pre Wash, Sports/Outdoor, Easy Care, Stains/Intensive, Extra Rinse, Automatic, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Standard Program, Quick Program, Mixed Load, Handwash, Eco / Energy Saving, Dark Wash/Jeans Cycle, Down, Steam, Cold Wash, Water Plus |
| Height | 84.5 cm |
| Width | 59.8 cm |
| Depth | 59 cm |
| Depth with door closed | 64.8 cm |
| Depth with Open Door | 109 cm |
| Weight | 76.2 kg |
| Smart Home | Wi-Fi, Control via Smartphone |
Reviews
Fantastic product, really impressed
Such good value... impressed
Came super fast and works great
Seriously good value
Just brilliant
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
Solid product, arrived quickly
Worth the investment for sure
Fast delivery, excellent item
Really impressed, no complaints
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.