Bosch WGB2560H0
Brand: Bosch
Price: €731,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: f46460f1-6579-4be2-be94-42dde8afc9f3
Description
Listed on idealo: 2024
Series: Bosch Serie 8
Colour: White
Door Colour: Black
Energy Rating: A
Energy Consumption kWh: 35
Capacity: 10 kg
Water Consumption: 48 Litres
Spin Efficiency: A
Noise Level Spinning: 72 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: A
Spin Speed (rpm): 1,600 rpm
Wash Time: 237 min
Wash Time (express): 15 min
Functions: Anti-Crease, Reload Function, End Time Selection, Variable Spin Speed, Seperate Temperature Selection
Features: Adjustable Feet, Load Sensor, Internal Drum Lighting
Safety Features: AquaStop, Child Lock, Imbalance Control, Foam Recognition
Operation: Electronic Single-Button Operation, Touch Control
Display: LED
Display Status: Remaining Time Indicator, Temperature Display, Spin Speed Indicator, Programme Progress Indicator
Manufacturer Specific Features: ActiveWaterPlus, Iron Assist
Type: Freestanding
Door Hinging: Left
Wash Programs: Standard Program, Special Program, Eco / Energy Saving, Rinse/Spin/Drain, Quick Program, Quick/Mix, Sports/Outdoor, Night Wash/Quiet, Steam, Pre Wash, Variable Wash Time, Water Plus, Cold Wash
Height: 84.5 cm
Width: 59.8 cm
Depth: 59 cm
Depth with Open Door: 109 cm
Weight: 82.7 kg
Smart Home: Wi-Fi, Remote Diagnostics, Remote Control/Monitoring
Specifications
| Product Types | Smart Washing Machine, Front-Loading Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2024 |
| Series | Bosch Serie 8 |
| Colour | White |
| Door Colour | Black |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption kWh | 35 |
| Capacity | 10 kg |
| Water Consumption | 48 Litres |
| Spin Efficiency | A |
| Noise Level Spinning | 72 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | A |
| Spin Speed (rpm) | 1,600 rpm |
| Wash Time | 237 min |
| Wash Time (express) | 15 min |
| Functions | Anti-Crease, Reload Function, End Time Selection, Variable Spin Speed, Seperate Temperature Selection |
| Features | Adjustable Feet, Load Sensor, Internal Drum Lighting |
| Safety Features | AquaStop, Child Lock, Imbalance Control, Foam Recognition |
| Operation | Electronic Single-Button Operation, Touch Control |
| Display | LED |
| Display Status | Remaining Time Indicator, Temperature Display, Spin Speed Indicator, Programme Progress Indicator |
| Manufacturer Specific Features | ActiveWaterPlus, Iron Assist |
| Type | Freestanding |
| Door Hinging | Left |
| Wash Programs | Standard Program, Special Program, Eco / Energy Saving, Rinse/Spin/Drain, Quick Program, Quick/Mix, Sports/Outdoor, Night Wash/Quiet, Steam, Pre Wash, Variable Wash Time, Water Plus, Cold Wash |
| Height | 84.5 cm |
| Width | 59.8 cm |
| Depth | 59 cm |
| Depth with Open Door | 109 cm |
| Weight | 82.7 kg |
| Smart Home | Wi-Fi, Remote Diagnostics, Remote Control/Monitoring |
Reviews
😍 Love it
cant fault it tbh
Does the job
Thanks for getting it here so quick
No issues whatsoever
Every penny well spent
Exactly what I needed. Very happy with this.
cant fault it tbh
Quality is really good... can't complain about anything really.
Wow! Amazing value
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.