Bosch WGB2560X0
Brand: Bosch
Price: €850,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 8a109ec1-b869-4ebe-90fe-d9a582660bde
Description
Listed on idealo: 2023
Series: Bosch Serie 8
Colour: Grey
Door Colour: Silver, Black
Household Size: Large Household (5+ persons)
Energy Rating: A
Energy Consumption kWh: 51
Capacity: 10 kg
Water Consumption: 49 Litres
Noise Level Spinning: 72 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: A
Spin Speed (rpm): 1,600 rpm
Wash Time: 235 min
Functions: Drum Clean, No Spin/Rinse Hold, Reload Function, Reminder Function, Seperate Temperature Selection, Variable Spin Speed, End of Programme Signal, Automatic Load Detection, Anti-Stain System, Memory
Features: Anti-Vibration, Noise Insulation, Internal Drum Lighting, Load Sensor, Liquid Detergent Usage
Safety Features: Imbalance Control, Foam Recognition, Child Lock, AquaStop
Operation: Touch Control
Display: LED
Display Status: Overdosage, Temperature Display, Spin Speed Indicator, Stain Selection, Remaining Time Indicator
Manufacturer Specific Features: AntiVibration Design, TouchControl, EcoSilence Drive, SpeedPerfect, AquaStop, ActiveWater, 4D Wash
Types: Freestanding, Installation height from 85 cm upwards
Door Hinging: Left
Wash Programs: Wool, Pre Wash, Standard Program, Rinse/Spin/Drain, Sports/Outdoor, Special Program, Quick Program, Easy Care, Night Wash/Quiet, Handwash, Towel, Stains/Intensive, Eco / Energy Saving, Down, Steam, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Variable Wash Time
Height: 84.5 cm
Width: 59.8 cm
Depth: 59 cm
Depth with door closed: 64.8 cm
Depth with Open Door: 109.9 cm
Porthole Door: 32 cm
Smart Home: Wi-Fi
Specifications
| Product Types | Front-Loading Washing Machine, Smart Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2023 |
| Series | Bosch Serie 8 |
| Colour | Grey |
| Door Colour | Silver, Black |
| Household Size | Large Household (5+ persons) |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption kWh | 51 |
| Capacity | 10 kg |
| Water Consumption | 49 Litres |
| Noise Level Spinning | 72 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | A |
| Spin Speed (rpm) | 1,600 rpm |
| Wash Time | 235 min |
| Functions | Drum Clean, No Spin/Rinse Hold, Reload Function, Reminder Function, Seperate Temperature Selection, Variable Spin Speed, End of Programme Signal, Automatic Load Detection, Anti-Stain System, Memory |
| Features | Anti-Vibration, Noise Insulation, Internal Drum Lighting, Load Sensor, Liquid Detergent Usage |
| Safety Features | Imbalance Control, Foam Recognition, Child Lock, AquaStop |
| Operation | Touch Control |
| Display | LED |
| Display Status | Overdosage, Temperature Display, Spin Speed Indicator, Stain Selection, Remaining Time Indicator |
| Manufacturer Specific Features | AntiVibration Design, TouchControl, EcoSilence Drive, SpeedPerfect, AquaStop, ActiveWater, 4D Wash |
| Types | Freestanding, Installation height from 85 cm upwards |
| Door Hinging | Left |
| Wash Programs | Wool, Pre Wash, Standard Program, Rinse/Spin/Drain, Sports/Outdoor, Special Program, Quick Program, Easy Care, Night Wash/Quiet, Handwash, Towel, Stains/Intensive, Eco / Energy Saving, Down, Steam, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Variable Wash Time |
| Height | 84.5 cm |
| Width | 59.8 cm |
| Depth | 59 cm |
| Depth with door closed | 64.8 cm |
| Depth with Open Door | 109.9 cm |
| Porthole Door | 32 cm |
| Smart Home | Wi-Fi |
Reviews
Honestly fantastic
Fantastic, ordering more!
Got it super fast! Very happy
100% would recommend
Really happy with this
Exactly what I was looking for
Perfect! Exactly what I needed
Does exactly what it should
Exactly what I was looking for
No issues whatsoever
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.