Bosch WGB2560X1
Brand: Bosch
Price: €767,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 46b39874-ab01-46f4-bccc-dd57fbfa34ee
Description
Listed on idealo: 2024
Series: Bosch Serie 8
Colour: Silver
Door Colour: Black
Household Size: Large Household (5+ persons)
Energy Rating: A
Energy Consumption kWh: 35
Capacity: 10 kg
Water Consumption: 48 Litres
Spin Efficiency: A
Noise Level Spinning: 72 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: A
Spin Speed (rpm): 1,600 rpm
Wash Time: 237 min
Functions: Reload Function, Downloadable Washing Programmes, Seperate Temperature Selection, Variable Spin Speed, No Spin/Rinse Hold, Anti-Stain System, Memory, End Time Selection, Drum Clean, Reminder Function
Features: Internal Drum Lighting, Anti-Vibration, Noise Insulation, Liquid Detergent Usage
Safety Features: Child Lock, AquaStop, Foam Recognition, Imbalance Control
Operation: Electronic Single-Button Operation, Touch Control
Display Status: Overdosage, Temperature Display, Spin Speed Indicator, Remaining Time Indicator
Manufacturer Specific Features: SpeedPerfect, Iron Assist, EcoSilence Drive
Types: Freestanding, Installation height from 85 cm upwards
Door Hinging: Left
Engine Type: Inverter Motor
Wash Programs: Refresh, Stains/Intensive, Standard Program, Special Program, Eco / Energy Saving, Rinse/Spin/Drain, Quick Program, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Night Wash/Quiet, Pre Wash, Extra Rinse, Down, Curtains, Blouses/Shirt Cycles, Sports/Outdoor, Towel
Height: 84.5 cm
Width: 59.8 cm
Depth: 59 cm
Depth with door closed: 64.8 cm
Depth with Open Door: 109 cm
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013)
Smart Home: Wi-Fi, Remote Control/Monitoring
Specifications
| Product Types | Front-Loading Washing Machine, Smart Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2024 |
| Series | Bosch Serie 8 |
| Colour | Silver |
| Door Colour | Black |
| Household Size | Large Household (5+ persons) |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption kWh | 35 |
| Capacity | 10 kg |
| Water Consumption | 48 Litres |
| Spin Efficiency | A |
| Noise Level Spinning | 72 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | A |
| Spin Speed (rpm) | 1,600 rpm |
| Wash Time | 237 min |
| Functions | Reload Function, Downloadable Washing Programmes, Seperate Temperature Selection, Variable Spin Speed, No Spin/Rinse Hold, Anti-Stain System, Memory, End Time Selection, Drum Clean, Reminder Function |
| Features | Internal Drum Lighting, Anti-Vibration, Noise Insulation, Liquid Detergent Usage |
| Safety Features | Child Lock, AquaStop, Foam Recognition, Imbalance Control |
| Operation | Electronic Single-Button Operation, Touch Control |
| Display Status | Overdosage, Temperature Display, Spin Speed Indicator, Remaining Time Indicator |
| Manufacturer Specific Features | SpeedPerfect, Iron Assist, EcoSilence Drive |
| Types | Freestanding, Installation height from 85 cm upwards |
| Door Hinging | Left |
| Engine Type | Inverter Motor |
| Wash Programs | Refresh, Stains/Intensive, Standard Program, Special Program, Eco / Energy Saving, Rinse/Spin/Drain, Quick Program, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Night Wash/Quiet, Pre Wash, Extra Rinse, Down, Curtains, Blouses/Shirt Cycles, Sports/Outdoor, Towel |
| Height | 84.5 cm |
| Width | 59.8 cm |
| Depth | 59 cm |
| Depth with door closed | 64.8 cm |
| Depth with Open Door | 109 cm |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013) |
| Smart Home | Wi-Fi, Remote Control/Monitoring |
Reviews
Really impressed, no complaints
Absolutely brilliant 👍
10 out of 10
Quality and price are unbeatable
Fantastic value
Quality and price are unbeatable
Can't believe the quality... honestly best buy I've made
Came super fast and works great
Five stars
One of my best buys ever
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.