Bosch WGB256A2FR
Brand: Bosch
Price: €1.117,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 967167b1-7ebb-4994-9e61-839d4bc74cd8
Description
Series: Bosch Serie 8
Colour: White
Door Colour: Black
Household Size: Large Household (5+ persons)
Energy Rating: A
Energy Consumption kWh: 35
Capacity: 10 kg
Eco Programme Duration: 3:57 h
Water Consumption: 48 Litres
Spin Efficiency: A
Noise Level Spinning: 74 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: B
Spin Speed (rpm): 1,600 rpm
Drum Volume: 70 Litres
Functions: Automatic Load Detection, Delay Start Timer, Automatic Detergent Dispenser, Reload Function, Half Load, Load Recognition
Features: Internal Drum Lighting
Safety Features: Imbalance Control, Child Lock, Foam Recognition, AquaStop
Display: LED
Display Status: Remaining Time Indicator, Programme Progress Indicator, Program Length
Manufacturer Specific Features: ActiveWaterPlus, EcoSilence Drive, Home Connect, i-Dos, Iron Assist, SpeedPerfect
Types: Freestanding, Installation height from 85 cm upwards
Wash Programs: Steam, Delicates, White Textiles, Whites/Colour Wash, Synthetics, Wool, Handwash, Sports/Outdoor, Silk, Stains/Intensive, Automatic, Rinse/Spin/Drain, Quick/Mix, Pre Wash, Cold Wash, Eco / Energy Saving
Height: 84.5 cm
Width: 59.8 cm
Depth: 59 cm
Depth with Open Door: 109 cm
Weight: 85 kg
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013)
Smart Home: Compatible with Alexa, Remote Control/Monitoring, Wi-Fi, Control via Smartphone
Specifications
| Product Types | Front-Loading Washing Machine, Smart Washing Machine |
|---|---|
| Series | Bosch Serie 8 |
| Colour | White |
| Door Colour | Black |
| Household Size | Large Household (5+ persons) |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption kWh | 35 |
| Capacity | 10 kg |
| Eco Programme Duration | 3:57 h |
| Water Consumption | 48 Litres |
| Spin Efficiency | A |
| Noise Level Spinning | 74 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | B |
| Spin Speed (rpm) | 1,600 rpm |
| Drum Volume | 70 Litres |
| Functions | Automatic Load Detection, Delay Start Timer, Automatic Detergent Dispenser, Reload Function, Half Load, Load Recognition |
| Features | Internal Drum Lighting |
| Safety Features | Imbalance Control, Child Lock, Foam Recognition, AquaStop |
| Display | LED |
| Display Status | Remaining Time Indicator, Programme Progress Indicator, Program Length |
| Manufacturer Specific Features | ActiveWaterPlus, EcoSilence Drive, Home Connect, i-Dos, Iron Assist, SpeedPerfect |
| Types | Freestanding, Installation height from 85 cm upwards |
| Wash Programs | Steam, Delicates, White Textiles, Whites/Colour Wash, Synthetics, Wool, Handwash, Sports/Outdoor, Silk, Stains/Intensive, Automatic, Rinse/Spin/Drain, Quick/Mix, Pre Wash, Cold Wash, Eco / Energy Saving |
| Height | 84.5 cm |
| Width | 59.8 cm |
| Depth | 59 cm |
| Depth with Open Door | 109 cm |
| Weight | 85 kg |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013) |
| Smart Home | Compatible with Alexa, Remote Control/Monitoring, Wi-Fi, Control via Smartphone |
Reviews
Got exactly what I needed, very pleased
Amazing 👌
Such good value... impressed
Fantastic product, really impressed
cant fault it tbh
Such good value... impressed
Spot on
Best purchase I've made in ages
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.