Bosch WGB256A90
Brand: Bosch
Price: €809,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 70946b54-4d23-42a1-8d23-923b87cba3c0
Description
Listed on idealo: 2023
Colour: White
Household Size: Large Household (5+ persons)
Energy Rating: A
Energy Consumption kWh: 51
Capacity: 10 kg
Water Consumption: 49 Litres
Noise Level Spinning: 72 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: A
Spin Speed (rpm): 1,600 rpm
Wash Time: 235 min
Functions: Seperate Temperature Selection, Variable Spin Speed, Anti-Stain System, Reload Function, Automatic Detergent Dispenser, Stain Recognition, End of Programme Signal, Automatic Load Detection, Drum Clean, Reminder Function
Features: Load Sensor, Rinse Sensor, Internal Drum Lighting
Safety Features: Child Lock, Foam Recognition, Imbalance Control, AquaStop
Operation: Electronic Single-Button Operation
Display Status: Remaining Time Indicator, Programme Progress Indicator
Manufacturer Specific Features: i-Dos, SpeedPerfect, WaterPerfect Plus, varioSpeed
Types: Freestanding, Installation height from 85 cm upwards
Door Hinging: Left
Wash Programs: Standard Program, Rinse/Spin/Drain, Special Program, Quick Program, Eco / Energy Saving, Automatic, Synthetics, Pre Wash, Water Plus, Variable Wash Time, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Down, Blouses/Shirt Cycles, Dark Wash/Jeans Cycle
Height: 84.5 cm
Width: 59.8 cm
Depth: 59 cm
Depth with door closed: 64.8 cm
Depth with Open Door: 109.9 cm
Smart Home: Wi-Fi
Specifications
| Product Types | Front-Loading Washing Machine, Smart Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2023 |
| Colour | White |
| Household Size | Large Household (5+ persons) |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption kWh | 51 |
| Capacity | 10 kg |
| Water Consumption | 49 Litres |
| Noise Level Spinning | 72 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | A |
| Spin Speed (rpm) | 1,600 rpm |
| Wash Time | 235 min |
| Functions | Seperate Temperature Selection, Variable Spin Speed, Anti-Stain System, Reload Function, Automatic Detergent Dispenser, Stain Recognition, End of Programme Signal, Automatic Load Detection, Drum Clean, Reminder Function |
| Features | Load Sensor, Rinse Sensor, Internal Drum Lighting |
| Safety Features | Child Lock, Foam Recognition, Imbalance Control, AquaStop |
| Operation | Electronic Single-Button Operation |
| Display Status | Remaining Time Indicator, Programme Progress Indicator |
| Manufacturer Specific Features | i-Dos, SpeedPerfect, WaterPerfect Plus, varioSpeed |
| Types | Freestanding, Installation height from 85 cm upwards |
| Door Hinging | Left |
| Wash Programs | Standard Program, Rinse/Spin/Drain, Special Program, Quick Program, Eco / Energy Saving, Automatic, Synthetics, Pre Wash, Water Plus, Variable Wash Time, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Down, Blouses/Shirt Cycles, Dark Wash/Jeans Cycle |
| Height | 84.5 cm |
| Width | 59.8 cm |
| Depth | 59 cm |
| Depth with door closed | 64.8 cm |
| Depth with Open Door | 109.9 cm |
| Smart Home | Wi-Fi |
Reviews
Worth the investment for sure
Definitely worth the money
Great value for money. Will definitely be buying again.
Very pleased with this
Quality is top tier
Amazing service and product 👍
Arrived well packaged, very pleased
Top quality
Definitely worth the money
Best thing I've bought in a while
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.