Bosch WTH83003
Brand: Bosch
Price: €404,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 5d8617a5-06eb-4186-8e60-56d2e998d39c
Description
Listed on idealo: 2022
Series: Bosch Series 4
Colour: White
Door Colour: White
Energy Rating: F
Condensing Efficiency Rating: B
Noise Emission: 65 dB
Capacity: 7 kg
Program Duration Full Load: 204 min
Connected Load: 600 Watt
Mains Fuse: 10 A
Annual Energy Consumption: 243 kWh/Year
Functions: End Time Selection, Anti Vibration, Fine Adjustment Drying Degree
Features: Display Screen, Adjustable Feet, Heat Pump, Carrier in soft design
Safety Features: Child Lock
Operating Controls: One-Button Program Selection, Touch Control Keys
Delay Timer Length: 24 h
Display: LED Display
Display Status: Remaining Time, Additional Features, Programme Progress Indicator, Filter Cleaning, Water Tank Full Indicator
Sensor: Humidity Sensor
Manufacturer Specific Features: AutoDry, Sensitive Drying System, ActiveAir, TouchControl, EasyClean Filter, AntiVibration Design
Type: Freestanding
Door Hinging: Right
Drum Material: Stainless Steel
Installation Options: Mounting Height From 85 cm
Hatch: Frontloading
Number of Drying Programs: 10
Drying Programs: Outdoor/Sportswear, Cotton, Down, Towels, Timed Programme Warm, Shirt Cycle, Timed Programme Cold, Automatic Programme, Synthetics, Express, Mixed Load, Easy Care
Program Options: Anti-Crease Function
Height: 84.2 cm
Width: 59.8 cm
Depth: 61.3 cm
Depth with door closed: 65.1 cm
Depth with Open Door: 108.3 cm
Weight: 46 kg
Please Note: The actual consumption depends on the type and frequency of use of the device
Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)*: 48.6 Euros
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013)
Average Electricity Costs Over 9 Years (0.2024 €/kWh)**: 481.7961 Euro
Household Size: Medium Household (3 - 4 persons)
Specifications
| Product Types | Condenser Dryer, Heat Pump Dryer |
|---|---|
| Listed on idealo | 2022 |
| Series | Bosch Series 4 |
| Colour | White |
| Door Colour | White |
| Energy Rating | F |
| Condensing Efficiency Rating | B |
| Noise Emission | 65 dB |
| Capacity | 7 kg |
| Program Duration Full Load | 204 min |
| Connected Load | 600 Watt |
| Mains Fuse | 10 A |
| Annual Energy Consumption | 243 kWh/Year |
| Functions | End Time Selection, Anti Vibration, Fine Adjustment Drying Degree |
| Features | Display Screen, Adjustable Feet, Heat Pump, Carrier in soft design |
| Safety Features | Child Lock |
| Operating Controls | One-Button Program Selection, Touch Control Keys |
| Delay Timer Length | 24 h |
| Display | LED Display |
| Display Status | Remaining Time, Additional Features, Programme Progress Indicator, Filter Cleaning, Water Tank Full Indicator |
| Sensor | Humidity Sensor |
| Manufacturer Specific Features | AutoDry, Sensitive Drying System, ActiveAir, TouchControl, EasyClean Filter, AntiVibration Design |
| Type | Freestanding |
| Door Hinging | Right |
| Drum Material | Stainless Steel |
| Installation Options | Mounting Height From 85 cm |
| Hatch | Frontloading |
| Number of Drying Programs | 10 |
| Drying Programs | Outdoor/Sportswear, Cotton, Down, Towels, Timed Programme Warm, Shirt Cycle, Timed Programme Cold, Automatic Programme, Synthetics, Express, Mixed Load, Easy Care |
| Program Options | Anti-Crease Function |
| Height | 84.2 cm |
| Width | 59.8 cm |
| Depth | 61.3 cm |
| Depth with door closed | 65.1 cm |
| Depth with Open Door | 108.3 cm |
| Weight | 46 kg |
| Please Note | The actual consumption depends on the type and frequency of use of the device |
| Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)* | 48.6 Euros |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013) |
| Average Electricity Costs Over 9 Years (0.2024 €/kWh)** | 481.7961 Euro |
| Household Size | Medium Household (3 - 4 persons) |
Reviews
cant fault it tbh
Speedy delivery, impeccable condition
Fantastic product, really impressed
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
Better than I expected honestly
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
Seriously good value
Amazing 👌
Couldn't fault it
Fast delivery, excellent item
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.