Bosch WTH85V94
Brand: Bosch
Price: €539,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: f149b5ed-144b-45e4-81f9-c8bae3acabbf
Description
Listed on idealo: 2025
Series: Bosch Series 4
Colour: White
Energy Rating: D
Noise Emission: 63 dB
Capacity: 8 kg
Program Duration Full Load: 205 min
Drum Volume: 112 Litres
Annual Energy Consumption: 216 kWh/Year
Functions: Anti Vibration, End Time Selection, Fine Adjustment Drying Degree, Gentle Dry
Features: Container for condensed water, Carrier in soft design, Display Screen
Safety Features: Child Lock
Operating Controls: Touch Control Keys
Display: LED Display
Sensor: Humidity Sensor
Manufacturer Specific Features: TouchControl, Sensitive Drying System, AntiVibration Design, EasyClean Filter, AutoDry
Type: Freestanding
Door Hinging: Right
Drum Material: Stainless Steel
Installation Options: Mounting Height From 85 cm
Hatch: Frontloading
Drying Programs: Cotton, Wool, Towels, Shirt Cycle, Timed Programme Cold, Automatic Programme, Silent, Easy Care, Mixed Load
Height: 84.2 cm
Width: 59.8 cm
Depth: 61.3 cm
Weight: 48.1 kg
Please Note: The actual consumption depends on the type and frequency of use of the device
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013)
Global Warming Potential: 3
Greenhouse Gases Used: Fluorinated Greenhouse Gases
Household Size: Medium Household (3 - 4 persons)
Refrigerant Fluid: R290
Specifications
| Product Type | Heat Pump Dryer |
|---|---|
| Listed on idealo | 2025 |
| Series | Bosch Series 4 |
| Colour | White |
| Energy Rating | D |
| Noise Emission | 63 dB |
| Capacity | 8 kg |
| Program Duration Full Load | 205 min |
| Drum Volume | 112 Litres |
| Annual Energy Consumption | 216 kWh/Year |
| Functions | Anti Vibration, End Time Selection, Fine Adjustment Drying Degree, Gentle Dry |
| Features | Container for condensed water, Carrier in soft design, Display Screen |
| Safety Features | Child Lock |
| Operating Controls | Touch Control Keys |
| Display | LED Display |
| Sensor | Humidity Sensor |
| Manufacturer Specific Features | TouchControl, Sensitive Drying System, AntiVibration Design, EasyClean Filter, AutoDry |
| Type | Freestanding |
| Door Hinging | Right |
| Drum Material | Stainless Steel |
| Installation Options | Mounting Height From 85 cm |
| Hatch | Frontloading |
| Drying Programs | Cotton, Wool, Towels, Shirt Cycle, Timed Programme Cold, Automatic Programme, Silent, Easy Care, Mixed Load |
| Height | 84.2 cm |
| Width | 59.8 cm |
| Depth | 61.3 cm |
| Weight | 48.1 kg |
| Please Note | The actual consumption depends on the type and frequency of use of the device |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013) |
| Global Warming Potential | 3 |
| Greenhouse Gases Used | Fluorinated Greenhouse Gases |
| Household Size | Medium Household (3 - 4 persons) |
| Refrigerant Fluid | R290 |
Reviews
Super satisfied 😊
One of my best buys ever
Top quality
Worth the investment for sure
Excellent stuff
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Worth the investment for sure
Solid product, arrived quickly
Couldn't fault it
Better than I expected honestly
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.