Bosch WUU28TH1
Brand: Bosch
Price: €494,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: ecf64923-a438-4b85-86c7-fa9d7ca4efce
Description
Listed on idealo: 2022
Series: Bosch Serie 6
Colour: White
Door Colour: Silver, Black
Household Size: Medium Household (3 - 4 persons)
Noise Level: Quiet
Energy Rating: A
Energy Consumption kWh: 46
Capacity: 8 kg
Water Consumption: 47 Litres
Noise Level Spinning: 70 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: A
Spin Speed (rpm): 1,400 rpm
Wash Time: 213 min
Functions: Drum Clean, No Spin/Rinse Hold, Reload Function, Reminder Function, End Time Selection, End of Programme Signal
Features: Anti-Vibration
Safety Features: Imbalance Control, Foam Recognition, Child Lock, AquaStop
Delay Timer Length: 24 h
Operation: Electronic Single-Button Operation
Display: LED
Display Status: Usage, Temperature Display, Spin Speed Indicator, Remaining Time Indicator, Loading Advice, Programme Progress Indicator
Manufacturer Specific Features: AntiVibration Design, TouchControl, EcoSilence Drive, SpeedPerfect, ActiveWater, AquaStop
Types: Freestanding, Installation height from 85 cm upwards
Door Hinging: Left
Wash Programs: Wool, Pre Wash, Rinse/Spin/Drain, Sports/Outdoor, Special Program, Easy Care, Handwash, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Blouses/Shirt Cycles
Height: 84.5 cm
Width: 59.8 cm
Depth: 59.9 cm
Depth with door closed: 63.2 cm
Depth with Open Door: 106.3 cm
Porthole Door: 32 cm
Door Opening Angle: 165 °
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013)
Specifications
| Product Type | Front-Loading Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2022 |
| Series | Bosch Serie 6 |
| Colour | White |
| Door Colour | Silver, Black |
| Household Size | Medium Household (3 - 4 persons) |
| Noise Level | Quiet |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption kWh | 46 |
| Capacity | 8 kg |
| Water Consumption | 47 Litres |
| Noise Level Spinning | 70 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | A |
| Spin Speed (rpm) | 1,400 rpm |
| Wash Time | 213 min |
| Functions | Drum Clean, No Spin/Rinse Hold, Reload Function, Reminder Function, End Time Selection, End of Programme Signal |
| Features | Anti-Vibration |
| Safety Features | Imbalance Control, Foam Recognition, Child Lock, AquaStop |
| Delay Timer Length | 24 h |
| Operation | Electronic Single-Button Operation |
| Display | LED |
| Display Status | Usage, Temperature Display, Spin Speed Indicator, Remaining Time Indicator, Loading Advice, Programme Progress Indicator |
| Manufacturer Specific Features | AntiVibration Design, TouchControl, EcoSilence Drive, SpeedPerfect, ActiveWater, AquaStop |
| Types | Freestanding, Installation height from 85 cm upwards |
| Door Hinging | Left |
| Wash Programs | Wool, Pre Wash, Rinse/Spin/Drain, Sports/Outdoor, Special Program, Easy Care, Handwash, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Blouses/Shirt Cycles |
| Height | 84.5 cm |
| Width | 59.8 cm |
| Depth | 59.9 cm |
| Depth with door closed | 63.2 cm |
| Depth with Open Door | 106.3 cm |
| Porthole Door | 32 cm |
| Door Opening Angle | 165 ° |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013) |
Reviews
10 out of 10
Amazing value!
Quality is excellent. Worth every penny
cant fault it tbh
Brilliant, no complaints at all
Packaged so carefully, arrived perfect
Really impressed, no complaints
10 out of 10
Brilliant, no complaints at all
Perfect.
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.