Braun TexStyle SI 9682 DB
Brand: Braun
Price: €80,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: ac92db5c-c36a-4645-b919-7d74eb2adb37
Description
Series: Braun TexStyle
Colours: Grey, Blue
Iron Output: 3,200 Watt
Steam Output: 60 g/min
Steam Pressure: 10 bar
Water Container Capacity: 300 ml
Soleplate Type: Eloxal
Functions: Self-Cleaning, Energy efficient, Vertical Steam, Auto Shut-off at Rest, Anti-scale System, Descaling Reminder, Spray Function, Eco Function
Features: Power Indicator, Anti-drip Valve
Properties: Tap Water Suitable
Manufacturer Specific Features: SoftGrip, iCare
Cable Length: 2.5 m
Specifications
| Product Type | Steam Iron |
|---|---|
| Series | Braun TexStyle |
| Colours | Grey, Blue |
| Iron Output | 3,200 Watt |
| Steam Output | 60 g/min |
| Steam Pressure | 10 bar |
| Water Container Capacity | 300 ml |
| Soleplate Type | Eloxal |
| Functions | Self-Cleaning, Energy efficient, Vertical Steam, Auto Shut-off at Rest, Anti-scale System, Descaling Reminder, Spray Function, Eco Function |
| Features | Power Indicator, Anti-drip Valve |
| Properties | Tap Water Suitable |
| Manufacturer Specific Features | SoftGrip, iCare |
| Cable Length | 2.5 m |
Reviews
Solid product, arrived quickly
One of my best buys ever
Absolutely brilliant 👍
Legit so good
Super satisfied 😊
Very happy indeed 👍
Ordering more for friends
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.