Calor QT2020 Ixeo Power
Brand: Calor
Price: €339,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 8bd30226-88f9-43c6-b89e-89eda49f33c6
Description
Iron Output: 2,170 Watt
Shot of Steam: 200 g/min
Steam Output: 90 g/min
Steam Pressure: 5.8 bar
Water Container Capacity: 1,100 ml
Soleplate Type: Stainless Steel
Functions: Permanent Filling, Energy efficient, Anti-scale System, Vertical Steam, Eco Function, Steam Flow Control, Auto Shut-off at Rest
Features: Anti Calc Cartridge, Steam Ready Indicator, Removable Water Tank
Weight: 15 kg
Specifications
| Product Type | Shirt Iron |
|---|---|
| Iron Output | 2,170 Watt |
| Shot of Steam | 200 g/min |
| Steam Output | 90 g/min |
| Steam Pressure | 5.8 bar |
| Water Container Capacity | 1,100 ml |
| Soleplate Type | Stainless Steel |
| Functions | Permanent Filling, Energy efficient, Anti-scale System, Vertical Steam, Eco Function, Steam Flow Control, Auto Shut-off at Rest |
| Features | Anti Calc Cartridge, Steam Ready Indicator, Removable Water Tank |
| Weight | 15 kg |
Reviews
Exactly what I needed. Very happy with this.
Very happy indeed 👍
Just brilliant
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.