Candy CRO EH9N2TE-S
Brand: Candy
Price: €572,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 1cec5e27-3897-451c-8d64-e44d8df3d5fd
Description
bei idealo gelistet: seit 2025
Farbe: weiß
Farbe Bullauge: weiß
Energieverbrauch Trocknen: 128 kWh / 100 Zyklen
Kondensationseffizienz vollbeladen: 88 %
Luftschallemissionsklasse: C
Betriebsgeräusch: 66 dB
Füllmenge: 9 kg
Programmdauer Eco: 3:50 h
Trommelvolumen: 125 Liter
Smarthome: WLAN, Bluetooth, App Steuerung
unterstützte App: Haier hOn
Funktionen: Startzeitvorwahl, Memory, Signalton am Programmende, Zeitschaltung, Waschprogramme-Download
Ausstattung: Flusenfilter, Bedienungsanleitung, Display
Sicherheitseinrichtung: Kindersicherung
Bedienelemente: Einknopf-Programmwahl
Zeitvorwahl: 24 h
Displayanzeigen: Zusatzfunktionen, Trockengrad, Programmablaufstatus, Kondenswasserbehälterleerung, Filterreinigung, Restzeit
Hersteller-Besonderheiten: Snap&Dry, Woolmark Green
Bauart: unterbaufähig, freistehend
Türanschlag: links
Aufstellvarianten: unterschiebbar ab 85 cm Nischenhöhe, säulenfähig
Ladeluke: Frontlader
Anzahl Trockenprogramme: 14
Trockenprogramme: Eco, Kochwäsche, Jeans, Dunkle Wäsche, Synthetik, Hemden/Blusen, Wolle, Auffrischen, Outdoor/Sport, 15 min
Programmoptionen: Knitterschutz, Start/Pause, Memory, halbe Beladung
Höhe: 85 cm
Breite: 59,6 cm
Tiefe: 60,4 cm
Gewicht: 40,8 kg
Specifications
| Trocknertyp | Wärmepumpentrockner |
|---|---|
| bei idealo gelistet | seit 2025 |
| Farbe | weiß |
| Farbe Bullauge | weiß |
| Energieverbrauch Trocknen | 128 kWh / 100 Zyklen |
| Kondensationseffizienz vollbeladen | 88 % |
| Luftschallemissionsklasse | C |
| Betriebsgeräusch | 66 dB |
| Füllmenge | 9 kg |
| Programmdauer Eco | 3:50 h |
| Trommelvolumen | 125 Liter |
| Smarthome | WLAN, Bluetooth, App Steuerung |
| unterstützte App | Haier hOn |
| Funktionen | Startzeitvorwahl, Memory, Signalton am Programmende, Zeitschaltung, Waschprogramme-Download |
| Ausstattung | Flusenfilter, Bedienungsanleitung, Display |
| Sicherheitseinrichtung | Kindersicherung |
| Bedienelemente | Einknopf-Programmwahl |
| Zeitvorwahl | 24 h |
| Displayanzeigen | Zusatzfunktionen, Trockengrad, Programmablaufstatus, Kondenswasserbehälterleerung, Filterreinigung, Restzeit |
| Hersteller-Besonderheiten | Snap&Dry, Woolmark Green |
| Bauart | unterbaufähig, freistehend |
| Türanschlag | links |
| Aufstellvarianten | unterschiebbar ab 85 cm Nischenhöhe, säulenfähig |
| Ladeluke | Frontlader |
| Anzahl Trockenprogramme | 14 |
| Trockenprogramme | Eco, Kochwäsche, Jeans, Dunkle Wäsche, Synthetik, Hemden/Blusen, Wolle, Auffrischen, Outdoor/Sport, 15 min |
| Programmoptionen | Knitterschutz, Start/Pause, Memory, halbe Beladung |
| Höhe | 85 cm |
| Breite | 59,6 cm |
| Tiefe | 60,4 cm |
| Gewicht | 40,8 kg |
Reviews
Can't fault it, great price too
Got exactly what I needed, very pleased
Can't fault it, great price too
Fast delivery, excellent item
Perfect.
Got exactly what I needed, very pleased
Definitely worth the money
Quality is really good... can't complain about anything really.
Excellent stuff
Couldn't fault it
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.