Gorenje DHNE82
Brand: Gorenje
Price: €350,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 311fd309-302e-4653-aad0-15860c586c9f
Description
Listed on idealo: 2024
Colour: White
Energy Rating: D
Condensing Efficiency Rating: B
Noise Emission: 64 dB
Capacity: 8 kg
Program Duration Full Load: 209 min
Annual Energy Consumption: 235 kWh/Year
Functions: Delay Timer, Reverse Action Drying
Features: Container for condensed water, Display Screen, Heat Pump, Condensate Drain Pump
Safety Features: Child Lock
Operating Controls: Push Buttons
Sensor: Humidity Sensor
Manufacturer Specific Features: AutoDrain, TwinAir
Type: Freestanding
Door Hinging: Right
Installation Options: Mounting Height From 85 cm
Hatch: Frontloading
Number of Drying Programs: 15
Drying Programs: Cotton, Synthetics, Freshen-Up, Outdoor/Sportswear, Express, Towels, Baby, Cupboard Dry, Shirt Cycle, Bedding
Program Options: Anti-Crease Function
Height: 84.5 cm
Width: 59.5 cm
Depth: 55 cm
Weight: 46 kg
Please Note: The actual consumption depends on the type and frequency of use of the device
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013)
Household Size: Medium Household (3 - 4 persons)
Specifications
| Product Type | Heat Pump Dryer |
|---|---|
| Listed on idealo | 2024 |
| Colour | White |
| Energy Rating | D |
| Condensing Efficiency Rating | B |
| Noise Emission | 64 dB |
| Capacity | 8 kg |
| Program Duration Full Load | 209 min |
| Annual Energy Consumption | 235 kWh/Year |
| Functions | Delay Timer, Reverse Action Drying |
| Features | Container for condensed water, Display Screen, Heat Pump, Condensate Drain Pump |
| Safety Features | Child Lock |
| Operating Controls | Push Buttons |
| Sensor | Humidity Sensor |
| Manufacturer Specific Features | AutoDrain, TwinAir |
| Type | Freestanding |
| Door Hinging | Right |
| Installation Options | Mounting Height From 85 cm |
| Hatch | Frontloading |
| Number of Drying Programs | 15 |
| Drying Programs | Cotton, Synthetics, Freshen-Up, Outdoor/Sportswear, Express, Towels, Baby, Cupboard Dry, Shirt Cycle, Bedding |
| Program Options | Anti-Crease Function |
| Height | 84.5 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 55 cm |
| Weight | 46 kg |
| Please Note | The actual consumption depends on the type and frequency of use of the device |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013) |
| Household Size | Medium Household (3 - 4 persons) |
Reviews
Arrived super fast and everything's perfect! 😍
Top stuff!
Can't fault anything about this
Brilliant!!!
Best thing I've bought in a while
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Arrived super quickly and works great 😊
⭐⭐⭐⭐⭐
Couldn't fault it
Every penny well spent
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.