Gorenje DHNE93/DE
Brand: Gorenje
Price: €418,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: e2f76772-100f-4faa-9e93-2d4cd64da4bb
Description
Listed on idealo: 2024
Colour: White
Door Colour: Black
Energy Rating: C
Condensing Efficiency Rating: B
Noise Emission: 64 dB
Capacity: 9 kg
Program Duration Full Load: 205 min
Drum Volume: 56 Litres
Connected Load: 700 Watt
Annual Energy Consumption: 194 kWh/Year
Functions: Reverse Action Drying
Features: Heat Pump, Condensate Drain Pump, Adjustable Feet
Operating Controls: One-Button Program Selection, Touch Control Keys
Display: LED Display
Sensor: Humidity Sensor
Types: Freestanding, Transparent Door
Door Hinging: Right
Drum Material: Stainless Steel
Installation Options: Mounting Height From 85 cm, Stackable
Hatch: Frontloading
Number of Drying Programs: 15
Drying Programs: Hygiene, Baby, Automatic Programme, Outdoor/Sportswear, Pillows, Towels, Cotton, Synthetics, Easy Care, Freshen-Up, Wool, Cupboard Dry, Express
Program Options: Anti-Crease Function
Height: 84.5 cm
Width: 59.5 cm
Depth: 66 cm
Weight: 54 kg
Please Note: The actual consumption depends on the type and frequency of use of the device
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013)
Average Electricity Costs Over 9 Years (0.2024 €/kWh)**: 384.6438 Euro
Household Size: Large Household (5 persons or more)
Specifications
| Product Type | Heat Pump Dryer |
|---|---|
| Listed on idealo | 2024 |
| Colour | White |
| Door Colour | Black |
| Energy Rating | C |
| Condensing Efficiency Rating | B |
| Noise Emission | 64 dB |
| Capacity | 9 kg |
| Program Duration Full Load | 205 min |
| Drum Volume | 56 Litres |
| Connected Load | 700 Watt |
| Annual Energy Consumption | 194 kWh/Year |
| Functions | Reverse Action Drying |
| Features | Heat Pump, Condensate Drain Pump, Adjustable Feet |
| Operating Controls | One-Button Program Selection, Touch Control Keys |
| Display | LED Display |
| Sensor | Humidity Sensor |
| Types | Freestanding, Transparent Door |
| Door Hinging | Right |
| Drum Material | Stainless Steel |
| Installation Options | Mounting Height From 85 cm, Stackable |
| Hatch | Frontloading |
| Number of Drying Programs | 15 |
| Drying Programs | Hygiene, Baby, Automatic Programme, Outdoor/Sportswear, Pillows, Towels, Cotton, Synthetics, Easy Care, Freshen-Up, Wool, Cupboard Dry, Express |
| Program Options | Anti-Crease Function |
| Height | 84.5 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 66 cm |
| Weight | 54 kg |
| Please Note | The actual consumption depends on the type and frequency of use of the device |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013) |
| Average Electricity Costs Over 9 Years (0.2024 €/kWh)** | 384.6438 Euro |
| Household Size | Large Household (5 persons or more) |
Reviews
Perfect! 10/10 ⭐
Amazing quality for the price!
Solid product, arrived quickly
Couldn't fault it
Can't find any faults
Works great, super happy!
Highly recommend!
Exactly what I was looking for
Perfect.
Can't find any faults
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.