Gorenje WD2PA1X64ADAAW/DE
Brand: Gorenje
Price: €438,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: efbc6303-58db-4778-bfb8-d1de96dd66c0
Description
Colour: White
Door Colour: Black
Household Size: Large Household (5 persons or more)
Spin Speed (rpm): 1,400 rpm
Drum Volume: 66 Litres
Connected Load: 1,750 Watt
Functions: AddWash, Drum Clean, End of Programme Signal
Features: Glass Door
Safety Features: AquaStop, Water Quantity Control, Overflow Prevention, Child Lock
Controls: Knobs
Display: LED / Remaining Time Indicator
Hatch: Frontloading
Types: Freestanding, Under Counter
Drying Method: Condenser
Door Hinging: Left
Engine Type: Inverter Motor
Wash Programs: Cotton, Wash & Dry, Synthetics, Wool, Rinse, Spin, Pre Wash
Height: 84.5 cm
Width: 59.5 cm
Depth: 59 cm
Weight: 72 kg
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020)
Energy class washing: A
Energy consumption for washing and drying: 307 Energy consumption for washing and drying
Energy Consumption kWh: 41
Dry Capacity: 6 kg
Capacity: 10.5 kg
Water Consumption (Washing & Drying): 89 Litres
Water Consumption (Washing): 43 Litres
Spin Efficiency: B
Noise Level Spinning: 72 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: A
Smart Home: Network Ready
Supported App: ConnectLife
Body Width: Wide
Specifications
| Product Type | Freestanding Washer Dryer |
|---|---|
| Colour | White |
| Door Colour | Black |
| Household Size | Large Household (5 persons or more) |
| Spin Speed (rpm) | 1,400 rpm |
| Drum Volume | 66 Litres |
| Connected Load | 1,750 Watt |
| Functions | AddWash, Drum Clean, End of Programme Signal |
| Features | Glass Door |
| Safety Features | AquaStop, Water Quantity Control, Overflow Prevention, Child Lock |
| Controls | Knobs |
| Display | LED / Remaining Time Indicator |
| Hatch | Frontloading |
| Types | Freestanding, Under Counter |
| Drying Method | Condenser |
| Door Hinging | Left |
| Engine Type | Inverter Motor |
| Wash Programs | Cotton, Wash & Dry, Synthetics, Wool, Rinse, Spin, Pre Wash |
| Height | 84.5 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 59 cm |
| Weight | 72 kg |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020) |
| Energy class washing | A |
| Energy consumption for washing and drying | 307 Energy consumption for washing and drying |
| Energy Consumption kWh | 41 |
| Dry Capacity | 6 kg |
| Capacity | 10.5 kg |
| Water Consumption (Washing & Drying) | 89 Litres |
| Water Consumption (Washing) | 43 Litres |
| Spin Efficiency | B |
| Noise Level Spinning | 72 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | A |
| Smart Home | Network Ready |
| Supported App | ConnectLife |
| Body Width | Wide |
Reviews
Perfect!
10 out of 10
Love this! 😄
Perfect!
Amazing service and product 👍
Exactly what I needed. Very happy with this.
Very happy indeed 👍
10 out of 10
Five stars
Highly recommend!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.