Grundig GW7P79419W
Brand: Grundig
Price: €436,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: efb00566-c1ef-4af1-a932-0a1675189504
Description
Listed on idealo: 2022
Colour: White
Household Size: Large Household (5+ persons)
Energy Rating: A
Energy Consumption kWh: 44
Capacity: 9 kg
Noise Level Spinning: 75 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: B
Spin Speed (rpm): 1,400 rpm
Wash Time: 228 min
Connected Load: 2,200 Watt
Functions: Drum Clean, No Spin/Rinse Hold, Self-Clean Cycle, Automatic Load Detection, Delay Start Timer, Variable Spin Speed, Downloadable Washing Programmes
Features: Honeycomb Drum, Start/Pause Button
Safety Features: Child Lock, Water Protection System, Door Lock
Operation: Electronic Single-Button Operation, Touch Control
Display Status: Spin Speed Indicator, Remaining Time Indicator, Start Time, Program Length, Door Latch
Manufacturer Specific Features: Water Protect+, StainCare, AutoClean, AquaStop, Wool Protect, SteamRefresh, GentleCare
Types: Freestanding, Installation height from 85 cm upwards
Door Hinging: Left
Drum Material: Stainless Steel
Engine Type: Inverter Motor
Number of Washing Programs: 14
Wash Programs: Rinse/Spin/Drain, Standard Program, Sports/Outdoor, Special Program, Quick Program, Eco / Energy Saving, Wool, Pre Wash, Easy Care, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Mixed Load, Stains/Intensive, Extra Rinse, Easy Iron, Blouses/Shirt Cycles, Automatic, Sweat, Handwash, Bed and Bath Cycle, Duvet, Steam
Height: 84 cm
Width: 60 cm
Depth: 58 cm
Weight: 78 kg
Smart Home: Wi-Fi
Specifications
| Product Types | Front-Loading Washing Machine, Smart Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2022 |
| Colour | White |
| Household Size | Large Household (5+ persons) |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption kWh | 44 |
| Capacity | 9 kg |
| Noise Level Spinning | 75 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | B |
| Spin Speed (rpm) | 1,400 rpm |
| Wash Time | 228 min |
| Connected Load | 2,200 Watt |
| Functions | Drum Clean, No Spin/Rinse Hold, Self-Clean Cycle, Automatic Load Detection, Delay Start Timer, Variable Spin Speed, Downloadable Washing Programmes |
| Features | Honeycomb Drum, Start/Pause Button |
| Safety Features | Child Lock, Water Protection System, Door Lock |
| Operation | Electronic Single-Button Operation, Touch Control |
| Display Status | Spin Speed Indicator, Remaining Time Indicator, Start Time, Program Length, Door Latch |
| Manufacturer Specific Features | Water Protect+, StainCare, AutoClean, AquaStop, Wool Protect, SteamRefresh, GentleCare |
| Types | Freestanding, Installation height from 85 cm upwards |
| Door Hinging | Left |
| Drum Material | Stainless Steel |
| Engine Type | Inverter Motor |
| Number of Washing Programs | 14 |
| Wash Programs | Rinse/Spin/Drain, Standard Program, Sports/Outdoor, Special Program, Quick Program, Eco / Energy Saving, Wool, Pre Wash, Easy Care, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Mixed Load, Stains/Intensive, Extra Rinse, Easy Iron, Blouses/Shirt Cycles, Automatic, Sweat, Handwash, Bed and Bath Cycle, Duvet, Steam |
| Height | 84 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 58 cm |
| Weight | 78 kg |
| Smart Home | Wi-Fi |
Reviews
Couldn't fault it
One of my best buys ever
Great value for money
Exactly what I needed. Very happy with this.
Fantastic product, really impressed
Fast delivery, product is solid
Speedy delivery, impeccable condition
Does the job
Does exactly what it should
Quality is top tier
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.