Haier HW110-BP14357U1
Brand: Haier
Price: €323,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 3c8e3cd3-bfde-46ba-a584-d4d07e65fbd6
Description
Listed on idealo: 2026
Colour: White
Door Colour: Black
Energy Consumption kWh: 37
Capacity: 11 kg
Eco Programme Duration: 3:58 h
Water Consumption: 45 Litres
Spin Efficiency: B
Noise Level Spinning: 72 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: A
Spin Speed (rpm): 1,330 rpm
Drum Volume: 78 Litres
Wash Time: 238 min
Functions: Load Recognition, Automatic Load Detection, End Time Selection, Fabric Recognition, Variable Spin Speed, Reload Function
Features: Honeycomb Drum, Adjustable Feet
Safety Features: AquaStop, Child Lock
Delay Timer Length: 24 h
Operation: Electronic Single-Button Operation, Electronic Controls
Manufacturer Specific Features: NightWash, SmartAI, FlexyTime, Power AI Drive Motor
Types: Freestanding, Side-by-Side Capable, Stackable, Detachable Top
Door Hinging: Left
Drum Material: Stainless Steel
Engine Type: Brushless Motor
Wash Programs: Eco / Energy Saving, Night Wash/Quiet, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Super Speed <20min, Spin, Cotton, Sports/Outdoor, Extra Rinse, Cold Wash
Height: 85 cm
Width: 60 cm
Depth: 66 cm
Weight: 62 kg
Smart Home: Control via Smartphone
Supported App: hOn
Specifications
| Product Types | Smart Washing Machine, Front-Loading Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2026 |
| Colour | White |
| Door Colour | Black |
| Energy Consumption kWh | 37 |
| Capacity | 11 kg |
| Eco Programme Duration | 3:58 h |
| Water Consumption | 45 Litres |
| Spin Efficiency | B |
| Noise Level Spinning | 72 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | A |
| Spin Speed (rpm) | 1,330 rpm |
| Drum Volume | 78 Litres |
| Wash Time | 238 min |
| Functions | Load Recognition, Automatic Load Detection, End Time Selection, Fabric Recognition, Variable Spin Speed, Reload Function |
| Features | Honeycomb Drum, Adjustable Feet |
| Safety Features | AquaStop, Child Lock |
| Delay Timer Length | 24 h |
| Operation | Electronic Single-Button Operation, Electronic Controls |
| Manufacturer Specific Features | NightWash, SmartAI, FlexyTime, Power AI Drive Motor |
| Types | Freestanding, Side-by-Side Capable, Stackable, Detachable Top |
| Door Hinging | Left |
| Drum Material | Stainless Steel |
| Engine Type | Brushless Motor |
| Wash Programs | Eco / Energy Saving, Night Wash/Quiet, Allergy/Antibacterial/Hygiene, Super Speed <20min, Spin, Cotton, Sports/Outdoor, Extra Rinse, Cold Wash |
| Height | 85 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 66 cm |
| Weight | 62 kg |
| Smart Home | Control via Smartphone |
| Supported App | hOn |
Reviews
Very pleased with this
Brilliant, no complaints at all
⭐⭐⭐⭐⭐
Top quality
Can't find any faults
Amazing value!
Very happy indeed 👍
Top stuff!
Definitely worth the money
Quality is top tier
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.