Haier HW150-BP14986EU1
Brand: Haier
Price: €1.013,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: dc0118ad-201c-48e9-b424-65b6c9126571
Description
Listed on idealo: 2020, 2021
Colour: White
Door Colour: Black
Household Size: Large Household (5+ persons)
Energy Rating: A
Capacity: 15 kg
Eco Programme Duration: 4:64 h
Spin Efficiency: B
Noise Level Spinning: 75 dB(A)
Noise Level Washing: 56 dB
Airborne Sound Emission Class: B
Spin Speed (rpm): 1,400 rpm
Wash Time: 278 min
Functions: Delay Start Timer
Features: Internal Drum Lighting
Safety Feature: Overflow Protection
Delay Timer Length: 24 h
Operation: Smart Ring
Display: LED
Display Status: Remaining Time Indicator
Type: Freestanding
Door Hinging: Left
Engine Type: Inverter Motor
Wash Programs: Cotton, Bed and Bath Cycle, Whites/Colour Wash, Delicates
Height: 98.5 cm
Width: 70.1 cm
Depth: 63 cm
Weight: 103 kg
Body Width: Wide
Please Note: The actual consumption depends on the type and frequency of use of the device
Energy Consumption: 0.97 kWh
Annual Energy Consumption: 210 kWh/Year
Annual Water Consumption: 13,600 Litres/Year
Specifications
| Product Type | Front-Loading Washing Machine |
|---|---|
| Listed on idealo | 2020, 2021 |
| Colour | White |
| Door Colour | Black |
| Household Size | Large Household (5+ persons) |
| Energy Rating | A |
| Capacity | 15 kg |
| Eco Programme Duration | 4:64 h |
| Spin Efficiency | B |
| Noise Level Spinning | 75 dB(A) |
| Noise Level Washing | 56 dB |
| Airborne Sound Emission Class | B |
| Spin Speed (rpm) | 1,400 rpm |
| Wash Time | 278 min |
| Functions | Delay Start Timer |
| Features | Internal Drum Lighting |
| Safety Feature | Overflow Protection |
| Delay Timer Length | 24 h |
| Operation | Smart Ring |
| Display | LED |
| Display Status | Remaining Time Indicator |
| Type | Freestanding |
| Door Hinging | Left |
| Engine Type | Inverter Motor |
| Wash Programs | Cotton, Bed and Bath Cycle, Whites/Colour Wash, Delicates |
| Height | 98.5 cm |
| Width | 70.1 cm |
| Depth | 63 cm |
| Weight | 103 kg |
| Body Width | Wide |
| Please Note | The actual consumption depends on the type and frequency of use of the device |
| Energy Consumption | 0.97 kWh |
| Annual Energy Consumption | 210 kWh/Year |
| Annual Water Consumption | 13,600 Litres/Year |
Reviews
Fantastic quality, unbeatable price!
Can't fault anything about this
Exactly what I was looking for
Great value for money
Ordering more for friends
Absolutely worth it
Exactly what I was looking for
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Amazing quality for the price!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.